2 gün kaldı! Dolar borcu olanlar, elinde bulunanlar dikkat piyasa uzmanı rakam vererek uyardı

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş dolar kuru, ong gümüş ve ons altın fiyatları üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Memiş açıklamasında dolar kuru için 17 18 TL aralığını kritik olarak gösterdi.

2 gün kaldı! Dolar borcu olanlar, elinde bulunanlar dikkat piyasa uzmanı rakam vererek uyardı

Dolar Euro ve Dolar TL için kritik güne 2 gün kaldı. FED'in alacağı faiz kararına göre döviz paratileri yeniden belirlenecek. FED'in şahin tutumunu sertleştirmesi dolar kurunun çok sert yükselmesine neden olabilir. Bu durumda elinde dolar olan, dolar borcu bulunan vatandaşlar için uzmanından açıklama geldi.

DOLAR KURU, ALTIN VE GÜMÜŞ İÇİN KRİTİK UYARI

FED'in 100 baz puanlık faiz artışı yapabileceğine ilişkin tahminler artarken dolar kurunun yönü merak konusu.

Amerikan Merkez Bankası'nın doları anavatanına çağıyor olması anlamına gelen yüksek faiz artışı durumunda yeni bir yükselme trendinin başlayabileceği ifade ediliyor.

Yüksek faiz artırımı endişesi bile dolar kurunun yükselmesine neden olurken güncel rakamlara göre 1 Dolar 17.85 TL bandında bulunuyor. Kısa vadeli yorumlarda ise 18 TL rakamları ifade edilmeye başlandı.

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş'te FED kararı öncesi son durumu ele aldı.

2 gün kaldı! Dolar borcu olanlar, elinde bulunanlar dikkat piyasa uzmanı rakam vererek uyardı

Memiş hafta başında yapmış olduğu değerlendirmesinde kurun haftaya sakin bir seyirde başladığını vurguladı. İlk gün rakamlarının ardından Memiş özellikle Euro/dolar paritesi, altın ve gümüş altın ons fiyatlarında yatay bir seyir olduğunu aktardı. Brent petrol fiyatlarının 101 Dolar seviyesine gerilediğini ifade eden Memiş Bitcoin'in ise 21.800 Dolar bandında olduğunu söyledi.

Haftanın ilk günlerinde piyasaya yatay bir seyrin hakim olacağını ifade eden Memiş haftanın ikinci yarısı için tahminlerini açıkladı. Çarşamba'dan sonra Perşembe ve Cuma için Memiş "Piyaslarda yatay seyir hakim oalcak. Ancak fiyatlamalar daha önceden yapıldığı için perşembeden itibaren altın ve gümüşün ons fiyatında ve kripto paralarda toparlanmalar olur.

Altın ons fiyatı 1.750-1.760 dolar seviyesine kadar devam eder, gümüşün ons fiyatındaki toparlanma 19 dolar seviyesinin üzerine yükselebilir” dedi. Dolar kuruna ayrı bir parantez açan ünlü isim kurda seviyesinin 17.80 TL olduğunu söyledi. Doların ne zaman 18 TL olacağına ilişkin ise Memiş "Dolar/TL kritik seviyesi 17.80 TL. Bu seviye yukarı yönlü kırılırsa dolarda 18 TL’den bahsedilebilir. 17-18 TL aralığından dolar almayınız. Euro/Dolar paritesi de ucuz, 1,02 bandında. Sterlin/dolar paritesi de 1,20 seviyesinde." ifadelerini kullandı.