1840 TL'ye yükseltildi! Maaş gibi her ay başında ödenecek

Aile Bakanlığı'nın sağladığı destek ödemelerinden bir tanesi de engelli olan vatandaşlara veya ailelerine sağlanan maaş ödemesi. 2022 yılı için ara zam alan destek ödemeleri aylık 1840 TL oldu.

1840 TL'ye yükseltildi! Maaş gibi her ay başında ödenecek

Aile Bakanlığı engel durumuna göre engelli vatandaşlara 1226 TL ve 1840 TL ödeme yapıyor. Ödemeler her ay düzenli olarak sağlanır. Destek ödemelerinden faydalanmak isteyenler için bakanlık üzerinden başvuru alınır. Başvuru sürecinde kapsamlı bir inceleme yapılarak kişinin gelir düzeyi ve engelli durumu takip edilir.

1226 TL VE 1840 TL OLARAK ÖDENİR

Aile Bakanlığı'nın sağladığı engelli maaşı ödemeleri; vatandaşların engel durumlarına göre hesaplanır. Yüzde 40 ile yüzde 70 arası engel oranı olanlara alt tutardan yüzde 70'den yukarı engel durumu olanlara ise üst tutardan ödeme yapılır.

Temmuz ayında maaşlara yapılan zamların ardından kimlere ne kadar ödeneceğine ilişkin Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden rakamlar açıklandı.

Bakanlık duyurusunda; 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olan rakamlara göre %40-%69 arası engel durumu olanlar için 1226 TL aylık maaşı ödeneceğini bildirdi.

Eğer kişinin engel oranı yüzde 70'in üzerindeyse engellilik maaşı 1840 TL olacak. Yine engelli maaşı ödemeleri her ay yapılacak.

KİMLERE ÖDENECEK?

Engelli maaşı ödemelerinde tüm koşulların sağlanması gerekiyor. Birinci koşul sağlık şartı, ikinci koşul gelir şartı.

Sağlık şartında kişilerin Sağlık Bakanlığı'ndan kurul raporu almış olmak gerekiyor. Ancak bakanlık bu konuda bir uyarıda bulunarak "20.02.2020 tarihi sonrası sağlık kurulu raporları elektronik olarak temin edildiğinden bu tarihten sonra düzenlenmiş raporlar talep edilmemektedir." açıklamasında bulundu.

Gelir şartında ise engelli maaşı için kişilerin sosyal güvencelerinin olmaması ve hane içindeki kişi başına düzen gelirin net asgari ücret 3'te 1'inden daha düşük olması gerektiği belirtildi.