15 20 25 evli kadınlara emeklilik! SGK bu yasayı getirir mi? Twitter'dan duyuldu

Twitter ve diğer bazı sosyal medya ağlarında evli kadınlara emeklilik hakkı verilmesine ilişkin düzenleme gündeme geldi. Peki SGK'nın öyle bir düzenlemeye "EVET" demesi mümkün mü?

15 20 25 evli kadınlara emeklilik! SGK bu yasayı getirir mi? Twitter'dan duyuldu

Çalışma Bakanlığı'nın EYT Yasası üzerinde çalıştığı bir dönemde yeni bir talep gündeme düştü. Bir dönem basında çok sık yer alan 25 yıl evli kadınların emekli edilmesine ilişkin düzenleme yasa çalışmaları sürecinde sosyal medyada gündem oldu.

25 YIL EVLİ KALANA EVLİLİK TALEBİ

Twitter üzerinden başlatılan ve #25yılevliyeEmeklilik etiketinin kullanıldığı sosyal medya kapsamında kadınlar için emeklilik hakkı talep edildi. Birçok sosyal medya kullanıcısı evli kadınların en az çalışanlar kadar yorulduğunu ve zorlandığını ifade ederek 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik hakkı verilmesini istedi.

Oldukça dikkat çeken paylaşımların yer aldığı sosyal medya kampanyasının ardından ise akıllara tek bir soru geld.

25 yıl evli kalan kadın emekli edilmesi mümkün mü?

Daha Önce Kanun Teklifi Verildi

Bu konunun sık sık gündeme gelmesinde en önemli etmen daha önce verilen bir kanun teklifi. Yıllar önce verilen sonra rafa kaldırılan düzenleme unutuldu.

Ancak o dönem oluşturduğu etki kapsamında basında dönem dönem yer almaya devam ediyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Uzmanlar kişilerin emeklilik hakkı elde edebilmeleri için prim gün şartının sağlanması, sigortalılık gün süresinin doldurulması ve yaş şartının sağlanması gerektiğini hatırlatıyorlar.

Bu durumda bazı örnekler veren uzmanlar 18 yaşında evlenen bir genç kızın 25 yıl evlilik sonras 43 yaşında emekli olabilmesinin mümkün olmadığını ifade ediyorlar.

SGK'nın bu tür yasanın altından kalkamayacağı ve kadınların çalışma hayatından tamamen soyutlanabileceği yorumları da yapılıyor.

Bu çerçevede talep edilen düzenlemenin partilerin gündemine bile gelmesi çok mümkün görünmüyor. Onaylanmasına ihtimal dahi verilmiyor.