12 Dev Adam kritik randevu Büyük Britanya! FIBA 2023 Dünya Kupasına gidecek mi?

12 Dev Adam bugün grup karşılaşmalarında son maçına çıkacak. İngiltere'de Newcastle'da bugün rakibiyle karşı karşıya gelecek. 2.Tur elemelerine katılabilmek için galibiyet alması gerekiyor.

12 Dev Adam kritik randevu Büyük Britanya! FIBA 2023 Dünya Kupasına gidecek mi?

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman bugün saat 18.00'de karşılaşacak rakipleri Büyük Britanya mücadelesine dair değerlendirmelerde bulundu. Ataman, 2023 Dünya Kupası'na Türkiye'nin önünde yaşanılan zorlukları ve dezavantajlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin basketbol da önemli yerlerde bulunması ve bu başarıların giderek daha da artması yönünde çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Büyük Britanya karşılaşması öncesinde grup maçlarının ve oynanılacak karşılaşmanın önemine Türkiye'nin 2023 Dünya Kupası elemelerinde yer alması için galibiyet almasının zorunlu olduğunu belirtti.

A Milli Takım antrenörü Ergin Ataman, 2023 yılında olacak Dünya Kupası Elemeleri B Grubu karşılaşmalarının son maçı olan ve pazar günü gerçekleşecek Türkiye ile Büyük Britanya karşılaşmasıyla üst tura çıkacak Yunanistan'dan sonraki ülke belli olacak. Türkiye, Büyük Britanya'yı deplasmanda yendiği taktirde gruptan üst tura çıkaca. Ataman, üst tura yani 2.tura yükselmek istediklerini pazar günü avantajlı skor almak istediklerini belirtti. Sinan Erdem Spor Salonu'nda açıklamalarda bulunan Ergin Ataman, ''Hazırlıklarımıza ay başından beri devam ediyoruz. Son 2 haftadır da tam kadro olarak çalışıyoruz. Teknik ve taktik hazırlıklarımızın sonuna doğru yaklaştık.'' dedi.

Üç takımın olduğu grupta Yunanistan'ın 2, Türkiye ve Büyük Britanya'nın birer galibiyeti olduğuna hatırlatan Ataman, ''Grupta Yunanistan ile oynanan 2 maçı kaybetmişiz. Büyük Britanya'ya karşı da İstanbul'da yapılan maçı kazandık. Her gruptan 3 takım bir üst tura çıkıyor. Ağustos ayında başlayacak olan son turda çaprazdan Sırbistan, Letonya ve Belçika ile eşleşeceğiz. İngiltere maçı büyük önem taşıyor. Bu gruptan puanları puanları taşıyarak çıkacağız. Yunanistan'a karşı 2 mağlubiyet aldığımız için dezavantajımız bulunuyor. İngiltere'de Yunanistan'ı yenerek grupta 1 galibiyeti var. Bizim de bir galibiyetimiz bulunuyor. İngiltere'yi deplasmanda yenerek toplamda 2 galibiyetimiz ile birlikte üst tura çıkacağız. Türkiye ile İngiltere basketbolu arasında çok ciddi fark var. Bu tip milli maçlarda bu tarz ülkelerin takımları özellikle kendi sahalarında çok baskılı ve etkili oyunlar oynayabiliyor. Onun için çok dikkatli olmamız gerekecek.'' ifadelerini kullandı.