10 günlük kritik süreç Merkez Bankası faiz kararıyla başlıyor! Saati belli oldu

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu PPK faiz kararı açıklanacak. 2022 Temmuz dönemi karar toplantısına Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlık edecek. Toplantı sonrası ise karar açıklanacak.

10 günlük kritik süreç Merkez Bankası faiz kararıyla başlıyor! Saati belli oldu

Piyasalar için 10 günlük kritik süreç Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısıyla başlıyor. 21 Temmuz Perşembe günü PPK faiz kararı ardından ECB ve FED faiz kararları açıklanacak. Dolar Euro, Dolar TL, Euro TL paritesi ile altın fiyatları için çok önemli olacak kararlar öncesinde son durumu sizlerle paylaşıyoruz.

PİYASALAR İÇİN KRTİK 10 GÜNLÜK SÜREÇ

Merkez Bankası sabah saatlerinde çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun başkanlık edeceği toplantıda temmuz ayında faiz oranlarında nasıl bir değişim olacağı ilan edilecek. PPK toplantısı sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Toplantının başlamasından sonra öğleden sonra saat 14.00'de karar açıklanacak.

Merkez Bankası 2022 yılının ilk 6 aylık sürecinde faiz kartını hiç kullanmadı.

Temmuz PPK toplantısını farklı kılan ise ABD ve Avrupa'dan gelen enflasyon haberleri oldu. ABD son 40 yılın enflasyon rekorunu bu ay yeniledi. Beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon oranları beklentilerin üzerinde FED faiz artırımı kararı oluşmasına neden oldu.

Avrupa Merkez Bankası ECB'de enflasyon oranları kapsamında faiz artırımına gidebilir. Faiz artırımı olması durumunda ise Euro'da diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanacak.

O KRİTİK GÜN VE SAATLER

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK faiz kararı 21 Temmuz Perşembe saat 14.00'te.

Amerikan Merkez Bankası (FED) komisyon faiz kararı 27 Temmuz Çarşamba saat 21.00'de

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı 21 Temmuz Perşemve saat 15.15'te.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİLERİ AYNI

Son günlerde piyasalarda oluşan enflasyon oranları ve küresel piyasa hareketleri sonrası TCMB'nin ne tür bir hamle yapacağı merak konusu olmuştu. Uzmanlar bu konuda beklentilerini ilan ettiler 11 ekonomistin katıldığı son ankette ise ortak karar çıktı. 11 ekonomistin tümü Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutması şeklinde. Politika faiz oranları şu dönemde yüzde 14.00 bandında bulunuyor.