Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faizini indirdi! Peki faiz indirimi ne kadar kâr ettirdi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirime gitmesi döviz üzerindeki olumsuz etkiye neden oldu. Ancak faiz indirimine gidilmesi vatandaşların ödedikleri kredi faizlerinin de düşmesi anlamına geliyor. Başka bir deyişle kredi çektiğiniz zaman daha fazla para cebinizce kalabiliyor. Kamu bankalarının konut kredisinde yeniden faiz indirmesi ile cebinizde daha fazla para kalacak. İşte cebinizde kalacak net tutar...

Finans 20.11.2021 - 09:35 20.11.2021 - 09:35 Mustafa Çokyaşar

Merkez Bankası'nın politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 16'dan 15'e çekmesi üzerine döviz hızla artmış ve büyük tepkilere neden olmuştu. Ancak faiz indirimi, kredi faizlerinin de düşmesi anlamına geliyor. Faiz indirimi kararı sonrası kamu bankaları öncü olarak ticari ve konut kredilerinde faizleri indirdi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 100 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti.

Kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını, dün itibariy 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1.29'dan 1.20'ye, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1.34'ten 1.29'a düşürdü. Yeni faiz oranları ile kredi dün itibariyle kamu bankalarının tüm şubelerinde verilmeye başlandı. Bu indirim ile birlikte 1 milyon liranın altındaki konutlarda yıllık bileşik faiz yapılan iki indirimle yüzde 18.14'ten 15.63'e gerilerken, 1 milyon liranın üstündeki konutlarda ise yıllık faiz yüzde 18.48'den 16.80'e çekilmiş oldu. Peki ev alacak bu indirim sayesinde ne kadarlık bir kazanç sağlayacaklar? 

Bu sorunun cevabını Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın hazırlamış olduğu tablo ile daha iyi anlaşılacaktır.

konut-kredisi-tablo

Tabloya bakıldığında 300 bin liralık konut kredisi 120 ay vade ile kullanmak isteyen bir vatandaş faiz indirimleri olmadan önce yüzde 1,38 ile kredi çekebiliyordu. Faiz indirimleri ile birlikte faiz oranı Ekim ayında yüzde 1,29'a, dün ise (19 Kasım) yüzde 1,20'ye düştü. İndirimler sayesinde konut kredisi kullanan vatandaşların cebinde kalan net tutar ise şu kadar oldu:

  • 300 bin TL konut kredisini 120 ay vade ile yüzde 1.29 faizle Ekim ayında kullanan birinin cebinde bir önceki faiz oranına göre kıyaslandığında kalan para 24 bin 510 TL,
  • 300 bin TL konut kredisini 120 ay vade ile yüzde 1.20 faizle Kasım ayında kullanan birinin cebinde bir önceki faiz oranına göre kıyaslandığında kalan para 23 bin 711 TL.
  • Eğer Kasım ayı faizi ile eski faiz oranını kıyaslarsak (yüzde 1,38) cepte kalan para 48 bin 21 lira oluyor

Konut kredisinde faiz indirimlerinin vatandaşın yükünü hafiflettiği muhakkak. Ancak Türk Lirası'ndaki değer kaybının artması ile döviz fiyatlarındaki yükseliş inşaat sektöründe maliyetlerinde artmasına neden oluyor. Bu nedenle özellikle yeni yıl ile birlikte konutlara yüksek oranlarda zam gelmesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@