Bu Eğitim Öğretim yılının başında görevden alınan okul müdürlerine yapılan haksızlık hukuka aykırı bulunarak yargıdan döndü. Otuz kadar okul müdürü için yürütmeyi durdurma kararı verilirken bir o kadar okul müdürü de sonuç beklemektedir. Yöneticilik görevleri alınan müdürlerin karar tarihi itibariyle 30 gün içerisinde görevlerine geri döndürülmeleri beklenmektedir. Yaklaşık iki hafta önce  Atama Daire Başkanı’nın kararların uygulanmasıyla ilgili yazısı İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmişti.     
75 puanın altında kalarak yöneticilikleri ellerinden alınan eğitimciler; puanlamaya, yerlerine atanan okul müdürlerinin atanma yöntemine, başka okullara öğretmen olarak atanmalarına karşı yargıya başvurdular. Pek çok okul müdürünün itirazı sonucunda ölçme ve değerlendirme hukuka aykırı bulunmuştur. Yapılan değerlendirmede öğrenci, öğretmen ve okul aile birliği tarafından yüksek puanlar verilmişken, Milli Eğitim Şube Müdürlerinin puanlarının düşük olduğu saptanmış ve yapılan uygulamanın siyasi kadrolaşmaya yönelik bir uygulama olduğunu ortaya çıkarmıştır. Davanın kazanılmasının temel gerekçesi bu saptama olmuştur.
Yürütmeyi durdurma kararına göre bu eğitimcilerin eski okullarına okul müdürü olarak geri dönmesi gerekmektedir. Ocak ayı içerisinde sonuçlanması gereken bu gelişmeleri tüm eğitim camiası hep birlikte takip etmekteyiz. 
Bakalım mücadelelerinde haklı kazanım elde eden müdürler kendi okullarına dönecek mi? 
Ya da müdürlük hakları verilip, boşta kalan okullara mı görevlendirilecek? 
Peki ! Bu okul müdürlerinin yerine atanan şu anda ki müdürlerin duru mu ne olacak? 
Üç soruya cevap vererek yöneticilik hakkı kazanmış müdürler de yargıya giderek hak mı arayacak? 
Ya da onlara bu hakkı verenler, yürütmeyi durdurma kararına karşı mevcut müdürlerini koruyabilecekleri ne gibi yöntemler geliştireceklerdir?
Dava konusu işlemler yaşama geçirildiğinde oluşacak kaos ortamı nasıl telafi edilecek? 
Yine bu durum en çok eğitim ve öğretim ortamını olumsuz etkileyecek, faturası da çocuklarımıza kesilmeyecek mi?
Sözde vicdanlarının huzurlu olduğunu iddia edenler suçu okul komisyonlarına atarak puanlama da kendi art niyetlerini kapatmaya çalışmışlar, ancak gerçekler gözler önüne serilmiştir. Eğitim çalışanları tüm bunları yaşayarak ve görerek idarecilerinin tarafsızlığına ve hakkaniyetine nasıl güvenecekler ve nasıl inanacaklardır? Milli Eğitim Bakanlığı yargının kararını uygulamamak için geliştireceği her çözüm, yeni sorunlar yaratacaktır. Artık eğitimcilerin Milli Eğitim Bakanlığı’na güveni kalmamıştır.
2014-2015 Eğitim yılına başlarken kendisinden olmayanı yönetici olarak atamayan bakanlık, bu dönemin sonunda aynı yöneticileri görevlerine döndürmemek için bin bir dereden su getirmektedir. Dönemin sonuna kadar tamamlanacak süreci hep birlikte göreceğiz.
Bakalım bu uygulama nasıl sonuçlanacak?
Bakalım yürütmeyi kim durduracak?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.