Yurt dışında ücretsiz okumak isteyenler için son şans!

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı duyuruyla 358 öğrenciyi lisansüstü öğrenim için yurt dışına gönderileceğini açıkladı. Sınav başvurusu 21 Ekim ile 1 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek. Başvuruların sona ermesine saatler kaldı.

Eğitim 01.11.2021 - 11:25 01.11.2021 - 11:25 Mustafa Çokyaşar

Milli Eğitim Bakanlığı, burslu olarak lisansüstü öğrenim görmek üzere 358 öğrencinin, yurt dışına gönderileceğini duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın her yıl düzenlediği Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) bursuyla yükseköğretim kurumları adına 200, diğer kamu kurum ve kuruluşları adına 158 olmak üzere toplamda 358 öğrenci, lisansüstü öğrenim için yurt dışına burslu olarak gönderilecek.

Sınava başvurmak isteyenler için bugün (1 Kasım) son gün. Adaylar MEB'in Resmi Burslu Öğrenci Sisteminin (rebus.meb.gov.tr) adresi üzerinden başvuru yapabilecek. Resmi burslu statüde olacak öğrenciler, 22 farklı üniversite ve 13 farklı kamu kurumu adına öğrenim görecek. Bu öğrenciler, yurt dışında yüksek lisans veya doktora öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmetlerini yerine getirmek üzere ihtiyaç duyulan kadrolara atanacak.

1416 sayılı Kanun kapsamında 1929 yılından itibaren üniversitelerin ve kamu kurumların uzman eleman ihtiyacını karşılamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına burslu öğrenci gönderiliyor. Başlangıcından bugüne kadar 20 binden fazla öğrenci, burs almaya hak kazandı. Milli Eğitim Bakanlığı bursiyeri olarak şu anda 4 bin 312 öğrenci, 50 farklı ülkede öğrenim görüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@