YÖK'ten üniversitelere pedagojik formasyonda yüzde 40 kısıtlaması!

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), üniversitelere Pedagojik Sertifika Programı kapsamında formasyon derslerinin en fazla yüzde 40'ını uzaktan öğretimle yürütülebileceklerini bildirildi.

Eğitim 16.10.2021 - 17:16 16.10.2021 - 17:16 Ali Parim

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'na ilişkin yeni kararı üniversitelere gönderdi.

Buna göre; pandemi koşulları ile sınırlı olmak kaydıyla üniversite senatolarının uygun görmesi halinde Pedagojik Sertifika Programı derslerinin Formasyon Eğitimi en fazla %40'ının (özel öğretim yöntemleri ve öğretmenlik uygulaması gibi uygulamalı dersler hariç) mevcut mevzuat çerçevesinde uzaktan öğretim yolu ile verilmesi uygun görülebilecek.

Yüksek Öğretim Kurulu, geçtiğimiz eylül ayında Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'nın 2021-2022 eğitim öğretim yılından itibaren yeniden başlatılacağını duyurmuştu.

Ancak yeni döndemde bazı üniversitelerin uzaktan eğitimle pedagojik formasyon ilanına çıkması, tartışma yaratmıştı. Pedagojik Formasyon Eğitiminin büyük kısmının uzaktan öğretim yöntemi ile verilmesinin hiçbir yasal dayanağı bulunmadığına dair eleştiriler ortaya atılmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@