Zübeyde Ana'ya Koştular

İZMİR (ANKA) - Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Zübeyde Hanım Koşusu’na bu yıl her yaştan 700 sporcu katıldı. Katılımcılar, Anayasa Meydanı’ndan Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı’na kadar koştu. Başkan

Haberler 10.05.2015, 16:03
Zübeyde Ana'ya Koştular

İZMİR (ANKA) - Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Zübeyde Hanım Koşusu’na bu yıl her yaştan 700 sporcu katıldı. Katılımcılar, Anayasa Meydanı’ndan Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı’na kadar koştu. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar “Spor kenti Karşıyakamızda böylesi anlamlı bir etkinliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

-EN KÜÇÜĞÜ 10, EN BÜYÜĞÜ 80 YAŞINDA-

Anneler Günü’nü çeşitli etkinliklerle kutlayan Karşıyaka Belediyesi, geleneksel hale gelen Zübeyde Hanım Koşusu’nu bu yıl da büyük coşku ve yoğun katılımla gerçekleştirdi. Her yaştan 700 sporcunun katıldığı yarışın startını Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar ve Kaymakam Saadettin Yücel verdi. Anayasa Meydanı’ndan başlayan koşu, Girne ve Atatürk Caddesi üzerinden devam ederek Zübeyde Hanım’ın Alaybey’deki Anıt Mezarı’nda son buldu. Koşu kapsamında, 4 bin 200 metrelik parkur koşuldu. En küçüğü 10 en büyüğü 80 yaşında olan tüm katılımcılara katılım belgesi verilirken, dereceye girenlere madalya takdim edildi.

-KARANFİL BIRAKTILAR-

Koşu öncesinde Zübeyde Hanım’ın Anıt Mezarı başında çelenk sunma töreni de gerçekleştirildi. Törene Kaymakam Saadettin Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu, Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, eşi Zehra Akpınar, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Katılıcımlar, Anıt Mezara karanfil de bıraktı.

-KOŞU PİSTİ SÖZÜ-

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Karşıyaka bir spor kenti ve böylesi anlamlı etkinlikleri gerçekleştirmek bizlere mutluluk veriyor. Bugün tam anlamıyla 7’den 77’ye herkes aileleriyle birlikte burada. Koşumuza 700 kişinin katılması son derece anlamlı ve bizlerin spora olan tutkusunu açıklamak adına çok önemli. Belediye Başkanı olarak söz veriyorum ki; var olanları yıkanlara rağmen, modern bir koşu pistini ilçemize kazandıracağız” dedi.

-“KADIN HAKLARINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ”-

Dr. Türkegül Kocaoğlu ise kadın - erkek haklarının eşit olmamasına dikkat çekerek, kadınların ve kadın haklarının son yıllarda ihmale uğradığını ve bu kötü gidişe bir an önce dur denilmesi gerektiğini söyledi.

-"ONUR DUYUYORUZ"-

Başkan Akpınar’ın eşi, Dr. Zehra Akpınar ise “Öyle anneler vardır ki yetiştirdiği evlat tarafından kurulan Cumhuriyet sonsuza kadar bir ulusa ışık tutar. Böyle bir anneye kucak açmaktan, sonsuz istirahatinde onu kalbimizin en değerli köşesinde taşımaktan onur duyuyoruz" diye konuştu. Kaymakam Saadettin Yücel ise annelerin sadece 1 gün değil, 365 gün hatırlanmasını ve kadına yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını istedi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@