Van Gölü'ne geç gelen güzellik

VAN Gölü ve havzasının her yıl misafiri olan flamingoların ilk kafilesi bu yıl 1 ay gecikmeli olarak sulak alanlara geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü...

Haberler 07.07.2016, 10:28
Van Gölü'ne geç gelen güzellik
VAN Gölü ve havzasının her yıl misafiri olan flamingoların ilk kafilesi bu yıl 1 ay gecikmeli olarak sulak alanlara geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, flamingolarının iyi bir meteoroloji uzmanı olduklarını ve havaların bu bölgede serin geçtiğini bildikleri için geç geldiklerini söyledi.

Van Gölü havzasındaki sulak alanlara her yıl renk katan binlerce flamingo, bu yıl Van ve çevresinde havaların serin geçmesi nedeniyle gecikmeli geldi. Yaklaşık 2 bin flamingodan oluşan ilk kafile Van Gölü ve Ercek Gölü çevresinde konaklamaya başladı. Beyaz bir örtü gibi gölün mavi sularını kaplayan flamingolar güzel görüntüler oluşturuyor.

'FLAMİNGOLAR METEOROLOJİ UZMANIDIR'

Bölgedeki kuşların yaşam alanlarını incelediklerini belirten YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, flamingoların 1 ay gecikmeli gelmelerinin, havaların geç ısınmasından kaynaklandığını söyledi. Doç. Dr. Aslan şöyle dedi:
"Flamingolar çok iyi meteoroloji uzmanlarıdır. Gidecekleri bölgede yaşam koşullarını olumsuz etkileyecek havayı hissedince ortamın düzelmesini beklerler. Van'da havalar yeni ısındı ve ilk kafile geldi. Buyıl geçen yıllara oranla daha çok flamingo bekliyoruz. Çünkü sulak alanlardaki su seviyesi çok yüksek. Bayram tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşlarımız için de çok güzel, kuş izlenebilecek bir doğal mekan. Flamingoların Van'dan ayrılacağı Kasım ayı sonuna kadar Doğa Koruma Milli Parklar 14'üncü Şube Müdürlüğü ile birlikte burada her türlü denetimimiz sürecek."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@