Uşak'ta gözaltındaki hakim ve savcıların sorgusu sürüyor

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Uşak'ta 16 Temmuz Cumartesi günü düğmeye basan polis, 2'si kadın 11 hakim ve savcıyı gözaltına aldı.

Haberler 18.07.2016, 12:27
Uşak'ta gözaltındaki hakim ve savcıların sorgusu sürüyor
HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Uşak'ta 16 Temmuz Cumartesi günü düğmeye basan polis, 2'si kadın 11 hakim ve savcıyı gözaltına aldı. Aralarında Balyoz Davası'na bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in de bulunduğu 6 hakim ve 5 cumhuriyet savcısının emniyette sorgulanmasına devam ediliyor.

Uşak Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet savcıları A.Ç., A.Ö., İ.Ç., M.Ö. ve M.K. ile birlikte aralarında Balyoz Davası'na bakan Ömer Diken'in de bulunduğu hakimler M.A., S.G., S.A., H.İ.K. ve N.B.G. gözaltına alındıktan sonra Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne (KOM) götürüldü. KOM'da iki gündür sorgulamaları sürdürülen hakim ve savcıların telefonlarına ve bilgisayarlarına el konuldu. Gözaltında olan hakim ve savcıların işlemlerin tamamlanmasının ardında adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

BALYOZ DAVASI HAKİMİ DİKEN, UŞAK'A GÖNDERİLMİŞTİ

HSYK 1. Dairesi, 16 Ocak 2015'te adli ve idari yargı hakim-savcı için yayınladığı kararnamede 784'ü adli, 104'ü idari yargı olmak üzere toplam 888 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Kararnamede adı geçen Balyoz Davası hakimlerinden Ömer Diken, Uşak Hakimliği'ne atandı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde 6.5 yıl, 2.5 yıl İstanbul Adliyesi'nin Beşiktaş'ta bulunan özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde üye hakim olarak görev yapan Diken, sırasıyla 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ikinci heyetinde üye olarak, HSYK'nın oybirliğiyle aldığı karar sonucunda İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığına atandı. Balyoz darbe planı davasına bakan mahkemenin özel yetkili hakimi olan hakim Ömer Diken, HSYK tarafından 16 Ocak 2015'te Uşak hakimliğine atandı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@