Şiddet mağduru kadınlara iş olanağı

Türkiye İş Kurumu ile protokol imzalayan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, şiddet mağduru kadınlara iş olanağı sağlayacak.

Haberler 27.08.2016, 10:02 27.08.2016, 14:24
Şiddet mağduru kadınlara iş olanağı
DHA - MANİSA'da eşinden şiddet gören ve devlete sığınan kadınların kendi ayakları üzerinde durması ve yeni bir hayat kurması için Türkiye İş Kurumu ile protokol imzalayan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, şiddet mağduru kadınlara iş olanağı sağlayacak.

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından açılan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, şiddet mağdurlarına destek oldu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne 2016 yılı başından bugüne kadar 132 kadının şiddet gördüğü için başvurduğunu söyledi. Ağustos ayında 24 kadının şiddet gördüğü için başvurduğunu kaydeden Konan, ayrıca 2016 yılı başından bugüne kadar 320 kadının koruma kararı aldırdığını bildirdi. Merkezde şiddet mağduru kadınlara psikolojik ve hukuki destek verildiğini anlatan Konan, Manisa İŞKUR Müdürlüğü ile imzaladıkları protokol ile şiddet mağduru kadınları iş sahibi yaptıklarını ifade etti. Konan, şöyle dedi:

"Şiddet gördüğü için evinden ayrılan kadınların çoğu ev kadını. Bize sığınan kadınlara her türlü desteği veriyoruz ama onları hayata kazandırmalıyız. Koruma tedbirlerini aldırıyoruz. Ancak sadece bu yetmiyor. Psikolojisi bozulan ve yeni bir hayata başlayan kadınları meslek sahibi de yapmalıydık. Çalışmak, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadınlara yeni bir hayatın kapısını aralıyoruz. Çoğu şiddet mağduru kadın bu zamana kadar çalışmadığı ve ekonomik özgürlüğünü kazanmadığı için eşine bağımlı yaşamış. Şiddet mağduru kadınlara bulduğumuz işlerle onlar da hayata atılıyor. Kendi geleceklerini yeniden şekillendirme fırsatı yakalıyor."

Kadınlara barınma yeri ve geçici maddi destek de sağlamak için çalıştıklarını kaydeden Konan, Manisa'da sadece bir tane kadın sığınma evi bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bakanlığın bir tane kadın sığınma evi açma görevi var. Büyükşehirlerde birden fazla kadın sığınma evi açma görevi belediyelere ait. Bunun için belediyeler yer bulup, kadın sığınma evi açmalılar. Biz üzerimize düşeni yaparız."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@