Saros Körfezi çadırkente döndü

EDİRNE’nin Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan İlçesi’ne bağlı Erikli Köyü sahili, tatilcilerin akınına uğradı. Kiralık ev bulamayan tatilciler, kumsalda çadır kurarak ya da...

Haberler 07.07.2016, 15:26
Saros Körfezi çadırkente döndü
EDİRNE’nin Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan İlçesi’ne bağlı Erikli Köyü sahili, tatilcilerin akınına uğradı. Kiralık ev bulamayan tatilciler, kumsalda çadır kurarak ya da araçlarında yatarak sabahladı.

Kendi kendini temizleyen dünyanın 3 körfezi arasında yer alan Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan ve ‘Mavi Bayrak’ sahibi olan Erikli Köyü sahili, yaklaşık 200 bin tatilciye ev sahipliği yapıyor. Otel, pansiyon ve kiralık evlerin tamamen dolduğu köyde, tatilciler plaja kurdukları çadırlarda, şezlongların üzerinde veya araçlarında yatarak sabahlıyor. Özellikle marketlerde uzun kuyruklar oluşurken, tatilciler duş ve tuvalet ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor. Çevre il ve ilçelerden günübirlik sahile gelmeyi tercih edenler nedeniyle yoğunluk giderek artıyor. Sahilde biriken çöpler ise vatandaşları tedirgin ediyor. Buna rağmen tatilciler denizde yüzmeyi, kimisi ise kumların üzerinde güneşlenmeyi tercih ediyor.

TİCARET ODASI BAŞKANI:  AYAKTA BİLE YER KALMADI

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Saros Körfezi’nin İstanbul’un tatil merkezi olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Tatilci yoğunluğu nedeniyle mevcut kapasitenin 3 katına çıkıldı. Hizmet aksamaları oldu. Otel, pansiyon ve ev sahipleri ile esnaf çok memnun. Ancak altyapı yetersiz. Bu konuda devlet ve yerel yönetimlerin el atması gerekiyor. Balkonlar dahi kiraya verildi. Saros’da ayakta dahi yer kalmadı. Yoğunluk kaos getirdi. Duş, tuvalet ihtiyacı ve biriken çöpler sorun yarattı. Saros Körfezi’nde doluluk yüzde 300’e çıktı. Maalesef Saros Körfezi 'kendi kendini temizleyen deniz' sıfatından, kendi 'kendini batıran deniz' sıfatına büründü."

EMLAKÇI KUDRET UYBAŞ: KAPASİTENİN ÇOK ÜZERİNDE İNSAN VAR

Erikli Köyü Sahili’nde emlakçılık yapan Kudret Uybaş, günübirlik gelerek çadırda ya da aracında kalanların büyük bir yoğunluk oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Biz bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle aileleriyle gelip bayram tatilini burada geçireceklerin daha fazla düşünüyorduk ancak bu gerçekleşmedi. Maalesef şu an burası İstanbul’un varoş semtleri gibi. Erikli şu anda kapasitesinin çok üzerinde insan barındırıyor. Çadırda, şezlongda, aracında hatta camide yatan insanların olduğunu gördük. Duş ve tuvalet ihtiyacı haD safhada. Marketlerde uzun kuyruklar oluşuyor. Şu an Erikli’de 200 bin kişinin olduğunu tahmin ediyoruz. Öte yandan bu yoğunluk nedeniyle rahatsız olan bazı ev sahipleri, yazlıklarını satmayı düşünüyor."

Mecidiiye ve Yayla Köyü Sahili’nde de benzer sorunlar yaşandığı bildirilirken, bazı tatilciler sıkıntıları sosyal medya hesaplarında fotoğraflarla yorumlarda bulunarak paylaştı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@