Son Dakika

Meralar çöplük değildir diye haberleştirmiştik o haber ile ilgili olumlu bir gelişme yaşandı

Sitemizden de daha önce haber yaptığımız Edirne Lalapaşa Belediyesi sınırları içinde köylünün kullandığı meraların çöplük gibi kullanılması başta Tema Edirne Temsilcisi Şirin Çoğal olmak üzere herkesi rahatsız etmişti. O haberden sonra önemli bir gelişme yaşandı. İşte o gelişme....

Haberler 26.02.2016, 19:47 26.02.2016, 19:53
Meralar çöplük değildir diye haberleştirmiştik o haber ile ilgili olumlu bir gelişme yaşandı
Toprağı Bereketli, Ormanı Yeşil Bir Lalapaşa

Lalapaşa Belediye Başkanıyla Yaptığımız Görüşme  Olumlu Sonuç Verdi.
         
Son  günlerde konu ile ilgili  basında  yer alan  Lalapaşa merkezde bulunan  meranın uzun yıllar boyunca  vahşi depolama alanı olarak kullanılması ve 20 yıllık çınar ağaçlarının kesimi  konusundaki basın açıklamamız üzerine konuya ilişkin  Lalapaşa Belediye Başkanı sayın Bülent Şahinşah ile  Temsilciliğimiz arasında bir  görüşme gerçekleştirilmiştir.
 
Yapılan görüşmede Tema Vakfı olarak meraların  amaç dışı kullanılmasına karşı olduğumuz , vahşi depolamaya  son verilerek  mera ıslah çalışmalarının   uygun dolgu malzemesi kullanılarak yapılmasını,daha sonraki süreçte meraya çöp ve moloz v.b atıkların dökülmemesi talep edilmiştir.
 
Ayrıca  gündeme dair ağaç kesimi ile ilgili Belediye başkanından bilgi alınmış , bundan sonraki süreçte  işaretlenmiş olan ağaçların kesiminin durdurulması ve kesilen ağaçların yerine uygun fidanların dikilmesi talep edilmiştir.
 
Belediye başkanı  Bülent ŞAHİNŞAH kendilerinin de doğa dostu olduğunu, Kamuoyunda bu şekilde yer almaktan rahatsız  olduklarını, Belediyelerin çöp konusunda sıkıntılı olduğunu ,  belirtilen alana şu anda çöp dökmediklerini ve dökmeyeceklerini, yeni yapılan katı  atık  depolama sisteminin  bir an önce bitmesinin bu sorunu çözeceğini belirtti. Ayrıca Lalapaşa halkını da meralara çöp, moloz atarak kirlettiğini vatandaşların   bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti.  Kasaba merkezinde hayvan bakımının da ortadan kaldırılacağını bunun için toplu bakım merkezinin yapılacağını söyledi.
 
Ağaçların kesilmesi konusunda ise,  Yıllar önce  bu ağaçları kendisinin diktirdiğini ,merkezde  birkaç ağacın  kaldırımlara zarar verdiği gerekçesiyle kesildiğini,   kesimin bunlarla sınırlı olacağını ve bundan sonra kesimin olmayacağını söyleyerek, Edirne Tema Vakfı  Temsilciliği ile birlikte  temiz ve yaşanabilir bir Lalapaşa adına ortak projeler yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Bu   görüşmenin  olumlu sonuçlanması Lalapaşa halkı  adına bizleri de mutlu etmiştir. Hep birlikte toprağı bereketli ,suyu temiz,ormanı yeşil  milyonlarca canlının birlikte yaşadığı bir dünya yaratma mücadelemiz TEMA Gönüllüleri olarak devam edecektir.

Şirin ÇOĞAL
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi
 
Editöre Not: TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak;  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne  Lalapaşa Belediye  Başkanlığınca meranın bir kısmının  vahşi depolama alanı olarak kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi istenmiştir. Verilen cevap yazısında; 4342 Sayılı Mera Kanununa istinaden vahşi depolama alanı olarak veya benzer sebeplerle kullanılmak üzere Lalapaşa Belediye Başkanlığına böyle bir iznin verilmediği belirtilmiştir.       

          
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@