Kocaeli'de otobüsler ücretsiz taşımaya son veriyor

KOCAELİ Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan kişileri 11 Nisan'dan itibaren ücretsiz taşımayacaklarını açıkladı.

Haberler 06.04.2016, 14:10
Kocaeli'de otobüsler ücretsiz taşımaya son veriyor
KOCAELİ Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi kartları bulunan kişileri 11 Nisan'dan itibaren ücretsiz taşımayacaklarını açıkladı.

Gazi ve şehit yakınları ise ücretsiz taşınmaya devam edilecek. Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası üyeleri İzmit'te bulunan bir restoranda bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular. Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt toplu ayda 1 milyon kişiyi ücretsiz taşıdıklarını belirterek, "Günümüzde toplu taşıma ile ciddi kangrenler var. Bunları biri çözmeli. Esnaf mazotunu alamıyor. Bunu birileri duysun artık. Ben mazotumu alamazsam ne yapabilirim? Artık birileri görsün. Şoför arkadaşlarımız zor durumda. Biz paralarımızı alamadık, halkımız da bunu görsün.

Bu yüzden aldığımız kararı uygulamak zorundayız. Kocaeli genelinde 2 bin 200 araç var. Kamu hizmeti mantığına yakışır düzeyde toplu taşıma hizmetine devam etmiş durumdayız. Bütün bunları yaparken gerek hükümetin gerekse Büyükşehir Meclisi'nin kanun niteliğinde kararları ile alınarak taşıdığımız ücretsiz seyahat kartları esnafımıza çok ciddi zararlar vermiştir. Bunların başında 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçileri olmak üzere diğer ücretsizlerle beraber Kocaeli genelinde bir ayda yaklaşık 1 milyon kişiyi bizler ücretsiz taşıyoruz" dedi. Sürücülerin ücretsiz binen kişilerle karşı karşıya geldiğini söyleyen Kurt, "Bu kanunla beraber şoför esnafımızla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız da karşı karşıya gelmektedir. Ücretsiz binen vatandaşlarımızla karşı karşıya kalmakta ve istenmeyen nahoş durumlara sebep olmaktadır.

Ücretsiz binen vatandaşlarımız bizlere bu paranın ödendiğini düşünmektedir. Bizler dayanacak gücümüzün kalmadığını belirtmek isteriz. Bizlere verilen bu sorumluluk için elimizden gelen çaba ve gayreti göstermiş bulunmaktayız. 2 bin 200 esnafla kentimize ve ülke ekonomimize katma değer, istihdam sağlayan, vergisini, sigortasını, Bağ-Kur'unu zamanında yatıran emek gücü esnafımızın bitme aşamasına geldiği aşikardır" dedi. Kurt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yeni aldığı 240 otobüsün Şubat ayında hizmete girmesine de değinerek, şöyle konuştu:

"İlimizde 2 bin 200 toplu taşıma aracının fazla olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi hesapsızca almış olduğu 240 aracın hatlara konulmasıyla esnafın maliyeti 2 kat daha arttı. Hal böyle iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanan yolcuların mağduriyetinin giderilmesine yönelik 6 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin bir an önce gerçekleşmesi için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunulmuştur. Bu konuyla ilgili 3 aylık bir süre geçmesine rağmen ödemeler gerçekleşmemiştir. Anayasamızın 18. maddesi gereğince 'Hiç kimse zorla çalıştırılamaz' ve anayasaya aykırıdır. Anayasamızın 55. maddesi gereğince ücret emeğin karşılığıdır. Yine Anayasamızın 173. maddesi gereğince 'Devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirler alır' denmektedir. Kamu hizmetinin görülmesi devletin ödevlerindendir. Bütün bunlara rağmen esnafımızın sükunet içerisinde ücretsiz yolcularımızı taşımaya devam ettiği verilen tarihten itibaren ödeme yapılmadığından dolayı 11 Nisan Pazartesi günü itibari ile yönetmelikteki ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi olan kişilerin araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacakları kamuoyuna duyurulur." 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@