Kilis'te 'Nobel Barış Ödülü' için imza kampanyası

NÜFUSUNDAN daha fazla Suriyeliyi barındıran Kilis'te, aday olduğu Nobel Barış Ödülü için imza kampanyası başlatıldı. Geçen salı günü Almanya Başbakanı Angela Merkel'i 8 Mart Dünya Kadınlar Günü...

Haberler 04.03.2016, 16:21
Kilis'te 'Nobel Barış Ödülü' için imza kampanyası
NÜFUSUNDAN daha fazla Suriyeliyi barındıran Kilis'te, aday olduğu Nobel Barış Ödülü için imza kampanyası başlatıldı.

Geçen salı günü Almanya Başbakanı Angela Merkel'i 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için kente Türk ve Suriyeli 2 bin 981 kadının imzalamasıyla Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren davetiye ile davet edildiği Kilis'te, bugün de Nobel Barış Ödülü için imza kampanyası başlatıldı.

Nobel Barış Ödülü için başlatılan kampanya kapsamında Cumhuriyet Meydanı’na imza çadırı kuruldu. Kurulun çadırda ilk imzaların atılması nedeniyle düzenlenen törene; Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Hasan Kara, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Belediye Başkanı Hasan Kara, Suriye iç savaşının başlamasıyla Kilis'in tüm dünyaya insanlık dersi ve hoşgörü dersi verdiğini söyledi. Bugün nüfuslarından daha fazla Suriyeliye ev sahipliği yaptıklarını anlatan Hasan Kara, başlattıkları kampanyayı da Kilis ile sınırlı tutmayacaklarını yurt içi ve yurt dışına yayarak en az 600 bin imza toplamayı hedeflediklerini ifade ederek, "Şehrimizin fazlasıyla hak ettiği bu ödülü almak için tüm Kilis ve Suriyelileri bu kampanyaya imza atarak destek olmasını istiyorum" dedi.

Vali Süleyman Tapsız ise iç savaştan kaçan 127 bini aşkın Suriyelinin kentte yaşadığını belirterek, "Şu an şehrimizde Türk vatandaşlarından daha fazla Suriyeli bulunuyor. 127 bin Suriyeli misafir olarak Kilis'te; barış huzur içinde, birlik ve beraberlik ortamında yaşamaktadırlar. Bu nedenle Kilis'in fazlasıyla hak ettiği Nobel Barış Ödülü imza kampanyasını destekliyoruz. Herkesin gelip buraya imza atmasını istiyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kampanya çadırının kurdele kesilerek açıldı ve ilk imzayı Kilis Valisi Süleyman Tapsız ile Belediye Başkanı Hasan Kara attı. 8 Mart'a kadar sürecek kampanya kapsamında toplanan imzaların Nobel Barış Ödülü Komitesi’ne gönderileceği belirtildi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@