Keşan Belediye Başkanı: Hava Kirliliği Duyarsızlığın Neticesi

EDİRNE’nin Keşan Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ölçümlerine göre, Türkiye’de en kirli havaya sahip yerleşim yerinin Keşan İlçesi olarak tespit edilmesiyle ilgili, “Bunlar, arka arkaya duyarsızlığın neticesidir” dedi.

Haberler 24.12.2015, 16:54
Keşan Belediye Başkanı: Hava Kirliliği Duyarsızlığın Neticesi

(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ölçümlerine göre, Türkiye’de en kirli havaya sahip yerleşim yerinin Keşan İlçesi olarak tespit edilmesiyle ilgili, “Bunlar, arka arkaya duyarsızlığın neticesidir” dedi.

Keşan Belediyesi Başkanı Mehmet Özcan, belediyeye alınan kamyonun tanıtımıyla ilgili Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplantıda, gazetecilerin, ‘hava kirliliği’yle ilgili sorusunu yanıtladı. Doğalgazı Keşan’a getirmek için mücadele ettiklerini ifade eden Özcan, şunaları söyledi:

“Trakya kömürünü kullandığımız sürece inversiyon dönemlerinde, rüzgar olmadığı sürece bunu göreceğiz. Ne kadar sıksak, kontrol de etsek başta Trakya kömürünün girmemesi lazım buraya. Ama bunun kesin çözümü doğalgaz.”

“PROFESÖRÜN BUNU SÖYLEMESİ SONUCU DEĞİŞTİRECEK Mİ?”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Twitter hesabından Keşan’daki hava kirliliği ölçüm değerleriyle ilgili paylaşımlarını da değerlendiren Özcan, “Profesörün bunu söylemesi sonucu değiştirecek mi? Valilikçe, ‘Trakya kömürü Edirne sınırları içerisinde satılacak’ diye belge veriliyor mu? Veriliyor. Kontrol noktasında buna bakıyorsun. Kireç var mı ? Buna bakıyorsun. Kazanları denetliyoruz, dün anonslar yaptık, ‘sabah yakılmasın, akşam bir kere yakılacak’ diye. İversiyon tahminlerini meteorolojiden takip ediyoruz. Kurallara uymayanlara cezai işlemde uygulamaya başladık” diye konuştu.

“BUNLAR, ARKA ARKAYA DUYARSIZLIĞIN NETİCESİDİR”

Mehmet Özcan, ilçeye doğalgaz gelene kadar hava kirliliğinin vatandaşların duyarlılığına bağlı olacağını dile getirerek, şunları dedi:

“Ceza kesmekte de acımayacağız. Çünkü bu hava hepimizi zehirliyor. Yöneticilerin de duyarlı olması lazım. Kömürü, kireçle yaktırmaları lazım. Maalesef buna uymuyorlar, yakım saatlerine riayet etmiyorlar, baca temizliği çoğunlukla yok. Bunlar, arka arkaya duyarsızlığın neticesidir. Biz gerekli kontrolleri yapıyoruz.”

Başkan Özcan, açıklamasının ardından belediyeye alınan yeni kamyonla ilgili basın mensuplarına bilgi verdikten sonra alandan ayrıldı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@