Kara Ada'da Bulunan Sahipsiz Hayvanlar Koruma Altında

ANKARA (ANKA) – İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında bulunan Kara Ada’da (Eşek Adası-Goni Adası) bulunan sahipsiz hayvanlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında ol

Haberler 05.04.2015, 05:17
Kara Ada'da Bulunan Sahipsiz Hayvanlar Koruma Altında

ANKARA (ANKA) – İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında bulunan Kara Ada’da (Eşek Adası-Goni Adası) bulunan sahipsiz hayvanlar Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nün koruması altında olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DKMP Genel Müdürlüğü Eşek Adası olarak da bilinen Kara Ada’da çeşitli sebeplerle sahipsiz kalmış eşekler başta olmak üzere, adada bulunan bütün hayvanların korunması maksadıyla Pro Animale Derneği Türkiye Temsilciliği ile daha önce yaptığı protokolü süresinin bitmesi üzerine yeniledi. Kara Ada 6 bin 695 dekar büyüklüğünde makilik ve kayalık bir arazi yapısında oluşuyor. Adada sahipsiz eşekler, melez keçi, tavşan,  yılan, keklik, yırtıcı kanatlı ve su kuşu türleri yaşıyor. Çeşme’de imzalanan protokol çerçevesinde adada yaşayan 44 adet sahipsiz eşek ve 60 adet melez keçinin bakımı, beslenmesi, kısırlaştırması ve tedavileri yapılacak. Ayrıca protokol ile iki koruyucu veteriner düzenli olarak bu hayvanların koruyucu hekimliğini yapacak. Adada elektrik ve su bulunmaması sebebiyle mevcut olan güneş panelleri ve rüzgar tribünleri ile elektrik üretiliyor. Üretilen bu enerji aydınlatma, kuyudan su çekilmesi, çekilen suyun ileri biyolojik arıtmadan geçirilmesinde kullanılıyor. (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@