Kapıkule'de 8 Milyon Tl Değerinde Uyuşturucu Operasyonu

Kapıkule’den giriş yapmak isteyen bir tırda yaklaşık 8 milyon TL değerinde extacy tipi uyuşturucu madde yakalandı.

Haberler 05.08.2015, 12:37
Kapıkule'de 8 Milyon Tl Değerinde Uyuşturucu Operasyonu

ANKARA(ANKA)   -Kapıkule’den giriş yapmak isteyen bir tırda yaklaşık 8 milyon TL değerinde extacy tipi uyuşturucu madde yakalandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kapıkule’den giriş yapmak isteyen bir tırda yaklaşık 8 milyon TL değerinde extacy tipi uyuşturucu madde yakalandı. Gümrük Muhafaza ekipleri, 26 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye’ye giriş yapmak üzere Kapıkule Gümrük Sahası’na gelen, yerli bir firmaya ait Türk plakalı bir tırı risk kriterleri çerçevesinde değerlendirerek x-ray cihazına sevk etti.

Yapılan tarama sonucunda şüpheli yoğunluk tespit eden ekipler fiziki arama yapılmasına karar verdi. Detaylı aramayı Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Kapıkule TIR Gümrük Müdürlüğü ile İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personelinden oluşturulan bir ekip gerçekleştirdi.

“Bonny” isimli narkotik dedektör köpeğinin de kullanıldığı aramada dedektör köpeği çekicinin iç döşemelerine aşırı tepki gösterdi. Bunun üzerine kaldırılan döşemelerin altında şeffaf poşetler içerisinde açık yeşil renkli maddeler bulundu.

Test kitiyle yapılan analiz sonucunda söz konusu maddelerin “extacy” tipi uyuşturucu madde olduğu anlaşıldı.  Daralı toplam ağırlığının 66 kilo 66 gram olduğu tespit edilen uyuşturucunun piyasa değerinin yaklaşık 8 milyon TL olduğu değerlendiriliyor. Belçika’dan yola çıkan tıra uyuşturucu maddenin Almanya’da yüklendiği belirlendi.

Olayla ilgili olarak hapların muhtemel alıcılarını bulmak amacıyla Cumhuriyet Savcılığı’nın izni doğrultusunda, İstanbul’da Edirne Gümrük Muhafaza KİM ve Edirne Kom Şube Müdürlüğü personeli tarafından yapılan operasyon sonucunda hapların muhtemel alıcısı olduğu anlaşılan A.G. ve A.İ. isimli şahıslar araç şoförü M.Y. ile birlikte gözaltına alındı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@