HDP, Antalya’da Gaziantep saldırısını protesto etti

GAZİANTEP’te 51 kişinin öldüğü bombalı saldırı HDP tarafından Antalya’da protesto edildi.

Haberler 21.08.2016, 21:24
HDP, Antalya’da Gaziantep saldırısını protesto etti
Mustafa KOZAK/ANTALYA, () – GAZİANTEP’te 51 kişinin öldüğü bombalı saldırı HDP tarafından Antalya’da protesto edildi.

Gaziantep’in merkez Şahinbey İlçesi’nde dün sokakta yapılan düğüne yönelik canlı bomba saldırısı sonucu 51 kişinin yaşamını yitirdiği, 69 kişinin ise yaralandığı olay HDP Kepez İlçe Teşkilatı’nda protesto edildi. Parti binasına siyah bayrağın asılan eylemde MYK Üyesi Saruhan Oluç, açıklama yaptı.

‘KARDEŞ KANI DÖKÜLMEK İSTENİYOR’

Geniş güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen eylemde konuşan Oluç, Gaziantep'de bombayı patlatanların Türkiye’de kardeş kanı dökülmesini istediğini söyledi. Bir an evvel bunun önleminin alınması gerektiğini aktaran Oluç, “Aksi takdirde hepimizin daha çok üzülüp, acı çekeceği bir zaman yaşanacak” dedi.

PARTİLERE ÇAĞRI YAPTI

IŞİD’e karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğini anlatan Oluç, TBMM’de grubu bulunan partilere çağrı yaptı. Oluç, “Çağrı yapıyoruz, Meclis'teki tüm partilere; gelin hep birlikte Meclis'te kuracağımız araştırma komisyonuyla bu saldırıların, bu insanlık düşmanı katliamların arkasındaki siyasi destekçileri, finansçıları, bunların arkasında duranları, varsa uluslararası güçleri, bunların hepsini ortaya çıkartacak bir çalışmayı hep birlikte yapalım, yargı önünde ceza almalarını sağlayalım” diye konuştu.

54 GÜN ÖNCE ÖNERGE VERİLDİ

Gaziantep’teki saldırıyı insanlık dışı olarak nitelendiren Oluç, alçakça bir saldırıyla düğün yapılan yerin cenaze yerine çevirdiğini vurguladı. 54 gün önce Gaziantep’te IŞİD yapılanmasının araştırılması için TBMM’ye önerge verdiklerini ancak Ak Parti’nin oylarıyla reddedildiğini kaydeden Saruhan Oluç, geçen yıl Ankara'daki barış mitingine canlı bombayı taşımış olanların ve planlayanların evlerinde çıkan notlarda ve verdikleri ifadelerde “Gaziantep'de bir Kürt düğününde bomba patlatalım” denildiğini ileri sürdü.

Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@