Hataylı Ermenilerden Papa'ya Tepki

HATAY (ANKA)-Ermeni tehcirinin 100 yıl dönümünde, gündeme gelen “soykırım” iddialarına bir tepki de Türkiye’de yaşayan Ermenilerden geldi. Hatay’ın Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Ermeni meselesinin artık tarih

Haberler 15.04.2015, 14:49
Hataylı Ermenilerden Papa'ya Tepki

HATAY (ANKA)-Ermeni tehcirinin 100 yıl dönümünde, gündeme gelen “soykırım” iddialarına bir tepki de Türkiye’de yaşayan Ermenilerden geldi. Hatay’ın Vakıflı Köyü Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Ermeni meselesinin artık tarihsel olmaktan çıktığını belirtti.

Katolik dünyasının dini lideri Papa Françesko’nun Vatikan’da düzenlenen ayinde 1915’te yaşanan Ermeni tehciri için “soykırım” ifadesini kullanması Türkiye’de yaşayan Ermenilerin tepkisini çekti. Türkiye’deki Ermenilere ait tek yerleşim birimi Samandağ ilçesi, Vakıflı mahallesinde yaşayan Ermeniler Papa’nın söyleminden rahatsız.

Vakıflı Köyü Cemaati olarak, huzur ve refahlarının bozulmasını istemediklerini belirten köy sakinlerinden Kubar Kartun, “Bizden uzak siyasetçilerin bizi rahat bırakmasını bunu bir siyasi malzeme yapmalarını istemiyoruz. Binlerce yıldır Anadolu’da yaşayan Ermeniler olarak ötekileştirilmeden hep beraber yaşayabildiğimize göre bundan sonrasında da böyle götürülmesi tek isteğimiz. Biz Anadolu insanıyız, bu tarihçilerin açıklayabileceği konulardır, bizleri aşan konulardır, biz Türk Cumhuriyeti vatandaşı olarak, Türk topraklarında yaşayabiliyorsak en güzel anlatım bence bu” dedi.

Vakıflı Köyü-Ermeni Cemaat Başkanı Cem Çapar de Hatay’da 3 semavi din ve farklı mezheplerde insanları barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığının da altını çizdi.

Her yıl “soykırım” iddialarıyla gündeme geldikleri için rahatsızlığını dile getiren Çapar, şunları kaydetti:

“Bizler bayramlarımızı beraber kutluyoruz, düğünlerimizde beraber halaylar çekiyoruz, cenazelerimizi beraber kaldırıyoruz. Hatay Kültürü, Antakya kültürü bizi öyle bir yoğurdu ki burada Türkleri, Ermenileri, Arapları, Alevileri, Sunileri, Hıristiyanları, Museviler bir aradayız. Biz Hatay da bizim gibi düşünmeyenlerden biz nefret etmiyoruz aksine biz Hatay da bizim gibi inanmayanlara Allah kendi dininde ona yardım etsin diye dua ediyoruz. Bizim bir deyimimiz var burada Arapça çok fanatik bir deyim ‘Kulmin ala dinü, Allah bi inu’,  ‘Allah herkese kendi dininde yardım etsin’ diye dua ederiz bizim gibi inanmayanlar için dahi dua ederiz. Biz böyle bir kültürle yoğrulduk, böyle bir kültürle yaşıyoruz aslında bütün dünyanın da gelip bizi burada nasıl Hıristiyanlarla, Müslümanların, Ermenilerle Türklerin beraber yaşadığını görmesini bizimle beraber yaşamasını ve bütün dünyaya örnek olmasını temenni ediyoruz.”

Ermeni meselesinin artık tarihsel olmaktan çıktığını ve siyasi olduğunu kaydeden Çapar, “Dinin siyasi malzeme yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz, herkesin bunu içselleşmesini gerektiğini ve bu şekilde yaşaması gerektiğini düşünüyoruz”  ifadelerini de kullandı.(ANKA)

(HSN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@