Hakkari'de Seyyid Taha İslami Araştırmalar Merkezi

ANKARA (ANKA) – Hakkari Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Seyyid Taha İslami Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi bölgenin ve Hakkari’nin sosyo-kültürel durumu, alimleri ve bilhassa Seyyid Taha ile ilgili her türlü k

Hakkari'de Seyyid Taha İslami Araştırmalar Merkezi

ANKARA (ANKA) – Hakkari Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Seyyid Taha İslami Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi bölgenin ve Hakkari’nin sosyo-kültürel durumu, alimleri ve bilhassa Seyyid Taha ile ilgili her türlü konuya eğilerek bu alanlarda araştırma-incelemeler yapmayı, bilimsel toplantılar düzenlemeyi, konuyu bilimsel verilerle ortaya koyarak yayınlar yayımlamayı hedefliyor.  

Hakkari Üniversitesi Seyyid Taha İslami Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle Hakkari Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan ve mantık, fıkıh, kelâm, edebiyat ve astronomi bilgini Seyyid Taha’nın adını taşıyan İslami Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına ve bu organların görevlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

-MERKEZİN FAALİYET ALANLARI-

Yönetmeliğe göre merkezin faaliyet alanları şöyle:

“-Bölgenin ve Hakkari’nin sosyo-kültürel durumu, alimleri ve bilhassa Seyyid Taha ile ilgili her türlü konuya eğilerek bu alanlarda araştırma-incelemeler yapmak, bilimsel toplantılar düzenlemek, konuyu bilimsel verilerle ortaya koyarak yayınlar yayımlamak.

-Hakkari ve Seyyid Taha araştırmaları ile ilgili her türlü bilimsel çalışmayı özendirmek ve desteklemek; bu amaçla kütüphane, arşiv ve gerekli teknik donanımı oluşturmak.

-Hakkari ve Seyyid Taha araştırmaları alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı, özel ve resmi kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde yerli ve yabancı uzmanlardan yararlanarak ortak proje ve çalışmalar yürütmek.

-Bölgede ve Hakkari’de bulunan tarihi ve kültürel yerlere geziler düzenlemek.

-Özel ve tüzel kişilikler için bu Yönetmeliğin amaç ve ilkeleri doğrultusunda projeler üretmek, desteklemek ve yürütmek. 

-Hakkari ve Seyyid Taha araştırmalarına yardımcı olarak her türlü kurs ve seminer faaliyetlerini organize etmek ve yürütmek.” (ANKA)

(HM/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.