Ermeni cemaati Sivas'ta 'Üzüm Kutsama Bayramı'nı kutladı

SİVAS Ermenileri ve Dostları Derneği üyeleri, Huykesen Kilisesi'nde düzenlenen ayinle Üzüm Kutsama Bayramı'nı kutlayarak burada mum yakıp dua etti..

Haberler 16.08.2015, 17:26
Ermeni cemaati Sivas'ta 'Üzüm Kutsama Bayramı'nı kutladı

SİVAS Ermenileri ve Dostları Derneği üyeleri, Huykesen Kilisesi'nde düzenlenen ayinle Üzüm Kutsama Bayramı'nı kutlayarak burada mum yakıp dua etti.
Hafta sonu gezisi için İstanbul'dan Sivas'a gelen Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği üyesi 130 kişi, merkeze bağlı Çelebiler Köyü yakınındaki Huykesen Kilisesi'nde 'Meryem Ananın Göğe Yükselmesi' olarak bilinen Üzüm Kutsama Bayramı'nı kutladı. Burada Kıdemli Papaz Kevork Çınaryan tarafından ekmek ve şarap dua eşliğinde kutsal kupa içinde karıştırılarak cemaate ikram edildi. Ardından kutsal kitaptan okunan dualar ile kutsanmış üzüm cemaate dağıtıldı. Daha sonra Ermenice ve Türkçe vaaz ile sona eren ayinin ardından katılımcılar harabe durumdaki kilisenin önüne gelerek burada mum yakıp dua etti.
Sivas Ermenileri ve Dostları Derneği Başkanı Sebuh Koçak, bu yıl Sivas gezilerinin 3'üncüsünü gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "Geçen yıllarda buraya 250 kişilik gruplarla gelmiştik. Bu sene de 130 kişi civarındayız. Özel bir günümüz olan üzüm okunması dediğimiz bizim için kutsal olan bir günü gerçekleştiriyoruz" dedi.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@