Edirne'de caddeye serinletme sistemi kuruldu

EDİRNE'de 36 dereceyi bulan sıcak hava nedeniyle belediye ekiplerince kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'ne açık hava serinletme sistemi kuruldu.

Haberler 17.08.2015, 11:04
Edirne'de caddeye serinletme sistemi kuruldu

(DHA) - EDİRNE'de 36 dereceyi bulan sıcak hava nedeniyle belediye ekiplerince kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'ne açık hava serinletme sistemi kuruldu. Yaklaşık 200 fıskiyenin kurulduğu sistemin Türkiye'de ilk kez açık havada bir caddeye uygulandığını söyleyen Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, "Yaklaşık bin metrelik bir hat çektik. Bunun içerisine 200 fıskiye var. Makinelerimiz yardımıyla soğuttuğumuz su bölgeye veriliyor ve vatandaşlarımızın yürürken ve otururken serinlemesini sağlıyor" dedi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı Edirne Belediye Başkanlığı'nı harekete geçirdi. Kentin trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi'nin iki tarafına yaklaşık bin metrelik hat çeken belediye ekipleri 200 fıskiyeden püskürtülen soğuk su ile vatandaşları serinletmeye çalışıyor. Sıcak hava nedeniyle vatandaşların dışarı çıkmak istemediğine dikkat çeken Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, sistemin Türkiye'de ilk kez bir caddeye uygulandığını söyledi. Esnafın da uygulamadan çok memnun olduğunu anlatan Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü insanlar sokağa çıkmaya ve caddeye gelmeye başladılar. Caddede vakit geçirip, alışveriş yapmaya başladılar. Bu gelen olum tepkiler bizi de sevindirdi. Aldığımız bilgilere göre Türkiye'de ilk kez bu şekilde açık havada serinle sistemi kurduk. Bizde Edirne Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bundan memnun olmasından çok mutluyuz. Bu şekilde Türkiye'de örneği yok, işletmelerde vardı ama açık caddede yok. İki ay kadar kalacak, önümüzdeki yazın başında yeniden uygulamaya başlayacağız."

'ALTINDA GEZEREK SERİNLİYORUZ'

Sıcak hava nedeniyle dışarı çıkmak istemediğini belirten Ahmet Şen ise serinletme sistemini görünce önce şaşırdığını, daha sonra ise altında gezerek serinlemeye çalıştığını söyledi. Edirne Belediyesi'ni kutlayan Şen, "Doğal klima olmuş, çok beğendik. Altında gezerek serinliyoruz" dedi.

Çocuğuyla birlikte alışverişe çıktığını kaydeden Mehmet Koca da sistemin çok başarılı olduğunu ifade ederek, "Çok faydalı bir sistem olmuş. Özellikle çocuklar çok mutlu oldu. Suyun ferahlığı daha bir başka oluyor. Bu sıcaklarda serinlemek için güzel bir yöntem. Emeği geçenlere teşekkür ederiz" diye konuştu.

recep gürkan

edirne serinletme sistemi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@