Edirne Valiliği yasağı Savundu: Can Yücel'i Edirne'ye sokmayız

Edirne Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü akşam saatlerinde yaptıkları yazılı bir açıklama ile oyun yasağını savundu. Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uy

Haberler 09.05.2015, 00:02
Edirne Valiliği yasağı Savundu: Can Yücel'i Edirne'ye sokmayız

Edirne Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü akşam saatlerinde yaptıkları yazılı bir açıklama ile oyun yasağını savundu.

Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı, Kemal Kocatürk'ün hem yönettiği hem oynadığı, daha önce Edirne'de  ve Türkiye'nin çeşitli kentlerinde 127 kez sahnelenen 'CAN' isimli tek kişilik tiyatro oyunu Edirne Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gösterimine izin verilmemesi ülke çapında büyük tartışmaya neden olmuş, çeşitli tepkilere neden olmuştu.

Edirne Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yazılı basında yer alan haberler üzerine açıklama yapma gereği hissettiğini vurgulayarak akşam saatlerinde yazılı bir açıklama ile yasaklamayı savundu. Basın mensuplarına gönderilen yazıda, "13.01.2015 tarih ve 25699 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin 25. Maddesinin (a) bendi gereği oluşturulan Tiyatro Oyunu İncele Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ‘’CAN’’ isimli tiyatro oyun içeriğinde siyasi ve argo içerikler mevcut olduğundan oyunun sergilenmesi Tiyatro Oyunu İnceleme Komisyonu tarafından uygun görülmemiştir" ifadeleri kullanıldı.

KÜLTÜR EVİ, 'CAN YÜCEL YAŞASAYDI CEVABINI VERİRDİ'

'CAN' isimli tiyatro oyununu sergilemek isteyen ama uygun bulunmaması üzerine yazılı bir basın açıklaması gerçekleştiren Edirne Gençlik Kültür Evi, "Edirne'de daha önce de birçok farklı sanatetkinliklerini yasaklayan bu gerici zihniyete, aramızda olsaydı Can Yücel o güzel cevaplarından birini elbette verirdi. Biz de sanatın üstünde baskı kurmaya çalışan sanat düşmanlarına karşı her gün her yerde sanat diyerek cevabımızı vereceğiz.'' ifadeleriyle tepkilerini dile getirdiler.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@