Cerattepe için Artvin'de gürültülü eylem

ARTVİN' in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden faaliyetlerine karşı halkın tepkisi durmak bilmiyor. Mesai sonrasında bir araya gelen Artvinliler, Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı tepkilerini...

Haberler 04.03.2016, 22:28
Cerattepe için Artvin'de gürültülü eylem
DHA - ARTVİN' in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden faaliyetlerine karşı halkın tepkisi durmak bilmiyor. Mesai sonrasında bir araya gelen Artvinliler, Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı tepkilerini bu kez de motosiklet kulübü üyelerinin katılımıyla gürültü şekilde gösterdi. 

Kadın Dayanışma Platformu ve Artvin Motosiklet Kulübü üyeleri, Cerattepe’de yapımı planlanan maden faaliyetlerini protesto için saat 19.00 sıralarında Halit Paşa Kavşağı'nda toplandı. Yaklaşık 3 bin kişi, 'Artvin’de maden istemiyoruz', 'Yerin Üstü Altından Daha değerlidir' ve 'Susma haykır yaşamak haktır' sloganları atarak Cumhuriyet ve İnönü caddelerini trafiğe kapatarak yürüdü. Etkinliğe, Artvin Motosiklet Kulübü üyesi yaklaşık 50 kişi de motosikletleriyle eşlik etti. Aileleriyle eyleme katılan çocuklar da, ‘Madene hayır’ yazılı tişörtler ve üzerinde, 'Çarpım tablosundan önce madene hayır demeyi öğrendik', 'Ağaca sarılmadan hayat olmaz', 'Hepimiz dengiz, oyun bozan Cengiz' pankartlarıyla grubun önünde yürüdü. Aileler düdük, tava ve tencere çaldı. 

ÇOCUKLARIMIZI ARTIK ÖCÜYLE KORKUTMAYACAĞIZ, CENGİZ GELİYOR DEMEK YETERLİ OLACAK! 

Yürüyüşün ardından yeniden Halit Paşa Kavşağında toplanan grup burada basın açıklaması yaptı. Tepkileri dile getiren Artvin Kadın Platformu sözcüsü Aydan Yerlikaya, bugün çocukların da kendileriyle birlikte olduğuna işaret etti ve şunları söyledi: "Evlerimizde maden belasının dışında bir şey konuşulmadığı için artık çocuklarımızın da travması haline gelmiş bir isim var onların yaşamlarında. Çocuklarımızı artık öcüyle korkutmamız gerekmeyecek. ‘Cengiz geliyor’ dememiz yeterli olacak. Taptaze zihinlerde bu şekilde yer etmek sende nasıl bir duygu yaratıyor bilmiyoruz. Ama şunu iyi biliyoruz ki, çocuklarımızda yarattığın travmanın yerine taze güller, çam ağaçları, köknarlar, dağ laleleri, kardelenler, ladinler ekeceğiz. Çocuklarımızı senin ve senin yaratmaya çalıştığın sistemin karanlığında boğmanıza izin vermeyeceğiz. Artvin’in kadınları olarak and içiyoruz ki çocuklarımıza yeşil bir Artvin bırakacağız. Şimdi çocuklarımızda buradayken farkında olduğumuz tüm gerçekleri bir kez daha haykırmak ve bir kez daha itirazımızı dile getirmek istiyoruz" dedi. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@