Belediye'nin Cemevi İlanı Resmi Gazete'de!

-Cemevi mimari yarışma projesi Resmi Gazete’de ilan edildi. Üzerinde tartışmalar süren ve devlet organları arasına girip giremeyeceği konusunda farklı görüşler olan cemevleri konusunda bir adım daha atıldı. -Daha önce amaçla

Haberler 12.05.2015, 11:44
Belediye'nin Cemevi İlanı Resmi Gazete'de!

-Cemevi mimari yarışma projesi Resmi Gazete’de ilan edildi. Üzerinde tartışmalar süren ve devlet organları arasına girip giremeyeceği konusunda farklı görüşler olan cemevleri konusunda bir adım daha atıldı.

-Daha önce amaçları arasında cemevi yaptırmak da olan bazı vakıfların ilanları Resmi Gazete’de yayınlanmıştı, bu kez Maltepe Belediyesi’nin bir cemevi inşaat ve mimari proje yarışması ilanı Resmi Gazete’de yer aldı

ANKARA(ANKA) –Üzerindeki tartışmalar Cumhuriyet ile yaşıt bulunan, devlet teşkilatı içine girip kamu kurumlarından biri olup olmayacağı konusunda farklı görüşler ileri sürülen, AİHM’in “olumlu” yöndeki kararları yanında kimi belediyelerin girişimleriyle “kamusal alana” dâhil edilmeye çalışılan cemevleriyle ilgili bir adım daha atıldı. Bir belediyenin cemevi inşaatı ile ilgili resmi ilanı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Maltepe Belediyesi Gülsuyu Cemevi ve Kültür Merkezi’nin “Ulusal Mimari Proje Yarışması İlanı” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce amaçları arasında cemevi yaptırmak da sayılan kimi vakıfların kuruluş senetleri Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Maltepe Belediyesi’nin ilanına göre belediye tarafından, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. maddesine göre Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği uyarınca serbest, ulusal, tek kademeli, mimari proje yarışması düzenlendi.

Yarışmaya konu olan alanın, “İstanbul ili Maltepe ilçesi sınırları içinde; 3350 ada, 4 numaralı parselde kayıtlı olan alan” olduğu belirtildi. Yarışmanın konusu ise “bu alanda yer alacak Cemevi ve Kültür Merkezi’nin çevre düzenlemeleri ile beraber tasarlanması” olarak sınırlandı. Yarışmayı da İstanbul Maltepe Belediyesi açtı. Yarışmaya katılacaklarda şu koşullar aranacak:

“-TMMOB Mimarlar Odası üyesi olmak ve meslekten men cezalısı durumunda olmamak, Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasında olmamak,  Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle, bunların 1.dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak, Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamış olmak, Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak, Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak, Şartname alıp isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek, Yer görme belgesi almak.”

Ekip olarak katılımlarda tüm müelliflerin TMMOB Mimarlar Odası üyesi olması şart tutuldu. Yarışmanın danışman jüri üyeleri şu isimlerden oluştu: Leyla Ünver (Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı), Doç. Dr. Şükrü Aslan (Sosyolog), Ulaş Özdemir (Etnomüzikolog), Mahir Polat (Sanat Tarihçi), Ömer Yılmaz (Mimar).

Asli jüri üyeleri de şöyle: Prof.Dr. H. Günkut Akın (Mimar), Adnan Demir (Mimar), Nevzat Sayın (Mimar, Jüri Başkanı), Prof.Dr. Bülent Tarım (Mimar), Jale Yağcı (İnşaat Mühendisi)

Yarışmanın yedek jüri üyeleri ise şöyle oldu: Mehmet Kütükçüoğlu (Yüksek Mimar), Yardımcı Doç.Dr İpek Akpınar Aksugür (Mimar), Çiğdem Alkan (İnşaat Mühendisi).

Yarışmanın raportörleri de şöyle: Hasan Gül (Mimar), Bahadr Keşan (Şehir Plancısı), Kamuran Toptan Biber (Mimar), Benan Dila Savaş (İç Mimar), Başak Çelik (Mimar), M. Cemal Dursun (Harita Mühendisi).

Yarışmada birinci seçilene 80 bin TL, ikinci seçilene 60 bin TL, üçüncü seçilene 40 bin TL ödül verilecek beş adet 20 bin TL değerinde mansiyon dağıtılacak.

-CEMEVİ DAHA ÖNCE 3 KEZ RESMİ GAZETE’DE YER ALDI-

Cemevlerinden daha önce üç kez, o da yargı kararlarına konu olacak şekilde Resmi Gazete’de söz edildi. Yargıtay’ın bir cemevi derneğini feshi ile parti kapatmalarında bazı milletvekillerinin cemevlerine ilişkin sözleri iddianame-savunma ya da mahkeme kararı formatında Resmi Gazete’nin 100 yıllık koleksiyonunda yer aldı.

Yargıtay daha önce cemevi yaptırmak üzere dernek kurulacağına karar verirken AİHM’in cemevinin ibadethane olmasına yönelik kararları sonrasında özellikle CHP ve HDP’li belediyeler, belediye meclislerdeki oylamalarla bu yönde girişim başlatmışlardı. (ANKA)

(ORH/HF)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@