Altınbeşik Mağarası'nın Bilinmeyenleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Altınbeşik Mağarası’nın bilinmeyen yüzünü ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Haberler 09.12.2015, 12:34
Altınbeşik Mağarası'nın Bilinmeyenleri Gün Yüzüne Çıkarılıyor

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Altınbeşik Mağarası’nın bilinmeyen yüzünü ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede mağarada tespiti yapılan yeni galerilerin haritalandırılması yapıldı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın ana kaynak değerini oluşturan mağara Antalya’nın İbradi ilçesine 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyü’nün yaklaşık 5 km güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer alıyor.

DKMP Genel Müdürlüğü, Çek Cumhuriyeti’nden bir mağara dalış ekibi ile birlikte 2012 yılından bu tarafa mağarada araştırma ve haritalandırma işlerini yürütüyordu. Bu çalışmalar neticesinde Altınbeşik mağarasında yeni galeriler tespit edildi ve haritalaması yapıldı.

-MAĞARAYA YERALTI GÖLÜ ÜZERİNDEN BOTLA GİRİLİYOR-

Çok katlı bir mağara olan Altınbeşik Mağarası’nın uzunluğu yaklaşık bin 600 metreyi buluyor. Mağaraya 125 metre uzunluğundaki bir yeraltı gölü üzerinden botla giriliyor. Gölün bitiminden sonra 44 metrelik dikey bir traverten oluşumu üzerinden ikinci kata çıkılıyor. Mağaranın ikinci katında yaklaşık 1 km uzunluğa sahip birbiriyle bağlantılı 5 yeraltı gölü bulunuyor.

-ZİYARETÇİLER YÖRE HALKININ EKONOMİK KALKINMASINA KATKI SAĞLIYOR-

Bu mağarada olduğu gibi Türkiye'nin tabi zenginliklerinden olan diğer mağaralarda da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise “Bunun gibi mağaralar ülke turizmimiz açısından oldukça  önemli. Mağaraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler botlarla mağara içerisinde gezerek Altınbeşik Milli Parkı’nın gizemli dünyasını keşfe çıkabiliyorlar. Ayrıca bu mağaraya gelen ziyaretçiler yöre halkının ekonomik kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Yörede ev pansiyonculuğu ve yöresel lezzetlerin tattırıldığı mekanların sayısı da giderek artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“MAĞARA ADETA PAMUKKALE’NİN YERALTINDA MEYDANA GELMİŞ BİR BENZERİ”-

Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası’nın adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden aldığını belirten Bakan  Eroğlu “Torosların bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahip bulunuyor. Altınbeşik Mağarası adeta Denizli’de bulunan Pamukkale travertenlerinin yeraltında meydana gelmiş çok büyük çapta ki bir benzeri konumunda bulunuyor” diye konuştu. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@