"Yeniden uzaktan eğitime geçilir mi?" sorusunun yanıtı Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den geldi!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, koronavirüs gölgesindeki yüz yüze eğitimin 6 haftadır başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Bakan Özer, öğretmen ve öğrencilerin aşılama oranlarına da değindi.

Eğitim 13.10.2021 - 13:52 13.10.2021 - 13:52

"Koronavirüs vakaları her geçen gün artarken yeniden uzaktan eğitime geçilir mi?" soruna Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yeni bir yanıt geldi.

Ağrı temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Özer, 81 ilde yüz yüze eğitimde 6 haftayı başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını kaydetti. Sınıf ve vaka bazlı kapatma yöndemini geliştirdiklerini bir kez daha hatırlatan Özer, herhangi bir vaka veya yakın temas olması durumunda yüz yüze eğitime 10 gün ara verildiğini belirtti. Bakan Özer, karantina sürecinde de öğrencilerin canlı dersler ve dijital platformlar üzerinden eğitimlerine devam ettiğini de ifade etti. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Karantinada okul var mı?" sorusunun da yanıtını verdi. Bu güne kadar aynı anda kapatılan en fazla 3 okul olduğunu dile getiren Bakan Özer, Türkiye genelinde  18 milyon öğrenci, 1.2 milyon öğretmen, 71 bin 820 okulumuz bulunduğunu haıtlatarak, bugün itibarıyla tüm sınıfları kapalı hiçbir okul bulunmadığını belirtti.

Ancak bazı sınıfların hala karantinada olduğuna dikkat çeken Özer, bu sınıfarın da 10 günlük süre zarfında Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde sisteme geri döneceğini söyledi.

Bakan Özer, daha önceden kapatılan 1158 sınıfın da bugün itibarıyla eğitim öğretime başladığını dile getirerek yüz yüze eğitim sisteminin başarılı bir şekilde devam ettiğini bir kez daha yineledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullardaki aşılama oranlarıyla ilgili son verileri de kamuoyula paylaştı. Türkiye'deki meslek grupları arasında öğretmenlerin en fazla aşılanma oranına sahip meslek grubu olduğunu aktaran Özer, öğretmenlerin birinci doz aşı oranının yüzde 92,45; ikinci doz aşı oranının ise bugün itibariyle yüzde 86 civarında olduğunu belirtti.

Bakan Özer, aşı olmadığı halde hastalığı geçirip bağışıklık kazanan öğretmenlerin ise yüzde 5 civarında olduğunu ifade etti. "Şu anda okulları açık tutmayla ilgili en büyük avantajımız, öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının oldukça yüksek olmasıdır." diyen Özer, ardından öğrencilerin aşılama oranlarına ilişkin de bilgiler verdi.

Öğrencilerin aşılanmasının da yüz yüze eğitimin aksamamasına katkı sağladığını belirten Milli Eğitim Bakanı Özer, "En büyük avantajlarımızdan biri olarak öğrencilerimizdeki aşılanma oranı da giderek yükseliyor. Özellikle 15-18 yaş arasında." dedi. Bu noktada en büyük sorumluluğun öğretmen ve ailelere düştüğüne dikkat çeken Özer,  yüz yüze eğitimden mahrum kalmamak adına aşılanma oranlarının yükseltmesi gerektiğini ve bu noktada sadece Milli Eğitim Bakanlığının değil tüm vatandaşların elini taşın altında koyması gerektiğini kaydetti.