Yeni yılda işsizlik maaşı ne kadar olacak? İşsizlik maaşından yararlanmak için şartlar nedir?

Hükümet tarafından asgari ücrete zam oranının enflasyonun üzerinde olacağının söylenmesi sonrası işsizlik maaşının da hesaplanması mümkün. İşte yeni yılda işsizlik maaşının tahmini miktarı...

Finans 25.11.2021 - 23:18 25.11.2021 - 23:18 Mustafa Çokyaşar

Asgari ücrette her gün yeni tahminler ortaya çıkıyor. Hangi tutarın doğru olduğu bilinemez ancak hükümetin açıklamalarına bakıldığında asgari ücrete yüzde 20'nin üzerinde zam yapılacağı kesin gibi duruyor. 

Asgari ücret belli olursa, işsizlik maaşı da hesaplanabilmektedir. Eğer işten ayrılmış ya da çıkarılmışsanız  2022 yılında işsizlik maaşının ne kadar olacağını merak ediyor olmasınız. 

Asgari ücrete enflasyonun üzerinde zam yapılacağını varsayar ve en az yüzde 30 zam yapılırsa en düşük işsizlik maaşı bin 420 liradan bin 846 liraya en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 840 liradan 3 bin 692 liraya çıkmış olacak.

Peki işsizlik maaşından kimler yararlanabilir?

İşsizlik sigortasından yararlanmak içinişsizlik sigortanızın olması gerekiyor. İşsizlik primi ödemeyen kişiler ne yazik ki bu sigortadan yararlanamıyor. Emekli olmasına rağmen çalışmaya devam eden kişiler, işsizlik sigortası dışındı tutulur.

  • İşsizlik sigortası için işten çıkış nedeninin işsizlik ödeneğini için geçerli bir neden olması gerekiyor.
  • İşten ayrılmadan önceki son 120 gün (4 ay) süresince kesintisiz olarak sigorta primlerinin aksatılmadan ödenesi gerekiyor.
  • Son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası ödemesi yapalmalı.

İşten çıkışınız yapıldıktan sonra en yakın İŞKUR şubesinden kayıt oluşturmanız gerekiyor. Başvuru süresi 30 günü geçmemelidir. Aksi durumda tüm şartları sağlasanız dahi işsizlik maaşını alamazsınız. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@