Yeni yıl ile birlikte marketlerde yeni uygulama başlıyor

Ocak 2022'den itibaren marketlere depozito uygulaması gelecek. Uygulamaya göre, kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlar markete iade edildiğinde ücreti geri alınabilecek.

Gündem 11.11.2021 - 22:42 12.11.2021 - 13:29 Mustafa Çokyaşar

Çevre kirliliğini ve doğanın yükünü azaltmak için getirilen ücretli poşet uygulamasının ardından yeni düzenlemeyle kağıt, plastik ve metal kullanılarak yapılan ambalajlarda depozito sistemi devreye sokulacak. Bu uygulama ile ambalaj iade edildiği takdirde belirlenen tutarda para verilecek.

Bugün, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2022 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2020 Kesin Hesap Kanun teklifi görüşmeleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam etti.

Komisyonda milletvekillerine sunum yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Projesi'ni geri dönüşüm projesi olarak görmediklerini belirterek, "Sıfır Atık Projemiz aldığı uluslararası ödüllerle bugün artık sınırları aşan uluslararası bir projeye dönüşmüş durumdadır. Şu ana kadar 116 bin kurum binamızda sıfır atık sistemini kurduk ve uyguluyoruz. 24.2 milyon ton atığı ekonomimize kazandırdık. 3 milyon ton sera gazı salımını önledik. 265 milyon ağacımızı kurtardık. Yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 22,4’e çıkardık. 30 milyar liralık ekonomik kazanç sağladık. İnşallah bu hızla atıkların geri kazanım oranını 2023’te yüzde 30’a çıkaracağız.Plastik poşet kullanımının yüzde 75 azaldığının altını çizen Bakan Kurum, "Poşet kaynaklı 354 bin ton plastik atığın oluşumunu engelledik." sözleriyle bugüne kadar yapılan çalışmalardan bahsetti.

Bakan Kurum, ardından Türkiye Çevre Ajans'ı ile depozito yönetim sisteminin kurulacağını belirtti. Şu anda online merkezi veri sistemi ve internet bağlantılı depozito iade makinaları hazırlanıyor. Uygulama 2022 Ocak ayı itibarıyla başlayacak. Bu proje ile ekonomiye yıllık 4 milyar lira katkı ile on binlerce vatandaşa istihdam sağlanacağı öngörülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@