Yediiklim eğitim yayınları sahibi, kime ait?

Türkiye'de bugün Türkiye gündemine gelen Yediiklim Yayıncılık araştırılmaya başladı. Son saatlerde Türkiye gündemine giren Yediiklim yayınlarının kime ait olduğu, sahibinin kim olduğu araştırılıyor. Peki Yediiklim eğitim yayınları sahibi, kime ait?

Yediiklim eğitim yayınları sahibi, kime ait?

Yediiklim eğitim yayınları sahibi, kime ait? Türkiye'de bugün Türkiye gündemine gelen Yediiklim Yayıncılık araştırılmaya başladı. Son saatlerde Türkiye gündemine giren Yediiklim yayınlarının kime ait olduğu, sahibinin kim olduğu araştırılıyor. Vatandaşlar tarafından bugün gün boyu aratılan konular arasında yer edinen Yediiklim yayıncılığa ait bilgiler Vikipedi sayfasında yayınlandı. Buna göre ise Yediiklim'in sahibi, genel yayın yönetmeni gibi tüm bilgiler haberimizde yer alıyor.

YEDİİKLİM KİMİN?

2003 senesinden bugüne hizmet veren Yediiklim Yayıncılık, 31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen KPSS sınavının sonrasında gündeme geldi. Yediiklim KPSS, YKS, LGS ve ALES gibi sınav türlerinde öğrenciler için test kitapları, deneme kitapçıkları ve çeşitli sınav soruları hazırlıyor. KPSS Lisans sınavında sorulan soruların Yediiklim denemelerinde çıkan sorularla aynı olduğu iddiası üzerine sahibi ve kime ait olduğu araştırılıyor. Peki Yediiklim kimin? Gazeteci Murat Ağırel'in ifadesine göre, Yediiklim sahibi Münir Çelik.

YEDİİKLİM YAYINEVİ SAHİBİ MÜNİR ÇELİK AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Yediiklim Yayınevi sahibi Münir Çelik, kuruma yöneltilen iddiaları reddetti, birebir aynı olduğu ifade edilen soruların sadece bir tane olduğuna vurgu yaptı.

Kamuoyuna yansıyan ve sosyal medyada gündem olan ‘20 soru birebir çıktı’ iddialarını kabul etmeyen Çelik, “20 soru aynı çıktı iddiaları asılsızdır. Böyle bir soru yoktur. Hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi sorular bize verilmiş gibi bir durum olamaz. Yayınevinin tarihinde yok” dedi.

“Biz dönem içinde 120 soru için 100 bin soru hazırlıyoruz. MEB sorularından esinlenerek soru hazırlanıyor. Biz benzer sorular yakalarsak kurum prim yapmış olacak. Yüzlerce yayınevi bunun üzerine kurgulanıyor. Buradaki sıkıntı Türkçe’de paragraf sorusu var. Geçen yıl DGS sınavında sorulmuş. Ben mi ÖSYM’den almışım, ÖSYM mi bizden almış siz taktir edin.”

“ÖSYM’den ben çok ihale almışım. Ben Yediiklim tarihinde ÖSYM’nin kapısından geçmedim, kimseyi de tanımam. Sadece bu yıl bir ihale aldık. O da Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Suriyeli öğrencilerin Türkçe düzeylerini ölçmek amacıyla yaptığı bir ihaledir” dedi.

Çelik, “Biz burada mağdur olan tarafız” ifadelerine yer vererek, “Her türlü saldırıya geçtiler. 1 milyon 600 bin gencin mağdur olmasına üzüldük. Sorular ÖSYM tarafından özensiz hazırlandığı yönünde bir sonuç çıkıyor burada” diye konuştu.