Engeli Olmayan Engelli Çocuklarımız!

Sevgili anne-babalar merhaba ,Herhangi bir engeli olmayan ama engelliymiş gibi gelişim gösteren çocuklarımızı ve gençlerimiz üzerine hepimizin biraz fikri ve izlenimleri vardır. Bu konuda...

Nebahat BOĞUT Nebahat BOĞUT Eğitimci Yazar- Bilim Uzmanı - Anaokulu Öğretmeni
Tüm Yazıları

Sevgili anne-babalar merhaba ,

Herhangi bir engeli olmayan ama engelliymiş gibi gelişim gösteren çocuklarımızı ve gençlerimiz üzerine hepimizin biraz fikri ve izlenimleri vardır. Bu konuda, sizlerle kişisel gözlemlerimi ve yaşadıklarımı paylaşacağım.

Çocuklarımızın, gençlerimizin ne kadar az hareket ettiklerinden, her şeye çok üşendiklerinden, koşamadıklarından, merdiven inip –çıkamadıklarından, hatta bazen “düz yolda yürüyemediklerinden “ şikâyet etmişliğimiz vardır.

Sadece fiziksel ve motor gelişimleri değil, duygusal ve sosyal gelişimlerinin de yaşlarının gerisinde kaldığından, akran iletişimlerinde sorun yaşadıklarından, duygularını doğru ifade edemediklerinden, okuduklarını anlayamadıklarından, uyarı ve sözel yönergeler anlamakta zorluk çekmelerinden, yemek seçmelerinden, yemekleri kendilerinin yiyemediklerinden, bencil davranışlar sergilemesinden, kitap okumamasından vb şikâyetlerimiz vardı.

Bütün bu şikâyetlerimizin nedenlerini sorgulayıp , ne olduğunu anlamak için çaba sarf ettiğimizde, cevapların çoğu aşağıda ki paylaşımlarından bazılarında gizlendiğini düşünüyorum.

  • Koruyucu tutumlarımız (koşmasın, düşmesin, yorulmasın, üzülmesin vb ) ,
  • “Ben yaşamadım çocuğum yaşasın “ duygumuz,
  • “Benim olmadı onun olsun, benim gibi olmasın “ düşüncelerimiz,
  • Duygusal bağlılığın çocuk üzerinde bağımlılık oluşması
  • Tutarsız ebeveyn yaklaşımları,
  • “Ben büyüğüm yaparım, çocuk yapmasın” tutumu ile doğru model olamama,
  • Kaliteli zaman geçirme adına; AVM lerde gezmek, istediklerini almak, oyun alanlarında kenardan alkışlayarak çocuğun sevindiğini düşünmek ve sürekli çocuğu mutlu etme çabası,
  • Kardeşi böyle değildi, arkadaşı böyle davranmıyor gibi kıyaslamalarımız,
  • Vb ….

Sanırım yukarıda ki nedenlere baktığımızda birçok yaşanmış örnekleri kendi hayatınızdan verebilirsiniz.

Biliyorum ki; İyi niyetle, tamamen çocuğumuzun iyiliği için olduğunu sandığımız duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımız çocuklarımızı ne yazık ki engeli olmayan ENGELLİ bireyler haline gelmesine neden oluyor. Çocuklarımızı bu engellerden kurtarabilmemiz için şimdiye kadar yaptıklarımızın yarısını yapmazsak belki sağlıklı bireyler olmalarını sağlarız.

Sevgi ile kalın.

Nebahat BOĞUT

Uz. Çocuk Gelişimi Eğitimcisi- Aile Danışmanı

Özel Dünya Çocuk Evi Anaokulu