11 Eylül, 12 Eylül

Dün 11 Eylül idi, bugün de 12 Eylül..

Mehmet ALTUNTAŞ Mehmet ALTUNTAŞ İnsan Hakları Aktivisti
Tüm Yazıları

Evet tarihimizde iki önemli gün biri dünya siyasi tarihi açısından diğer ülkemiz Türkiye yakın tarihi açısından çok önemli. Ee ne yapalım yani! Bu iki günün birbiriyle ne alakası var ki diyen okurlarımızı duyar gibiyim bu yazımızda yere vereceğiz.

11 Eylül, 12 Eylül

11 Eylül 2001 tarihinde 9/11 olarak bilinen Amerika Birleşik Devletlerinde ikiz kulelere iki yolcu uçağının çarpması, dahası pentagona da bir uçağın dalış yapması ile binlerce insanın ölmesine sebep oldu.11 Eylül 2001 Salı günü, Afganistan merkezli elkaide terör örgütü tarafından üstlenen saldırıda saldırganlar Amerikan yolcu uçaklarını kaçırmış ve New York'taki İkiz Kuleler'e çarparak binlerce kişinin ölümüne neden olmuştu. Saldırılar sadece Amerika için değil, tüm dünya için yüzyılın en travmatik olaylarından biri oldu. Ancak üçbine yakın insanın öldüğü saldırıların üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen dünya üzerinde etkisi hala hissediliyor.

Bazıları komplo teorisi dese de ikiz kulelere ve diğer mekanlara yapılan saldırıların tesadüf olmadığına inanan pek çok insan var.

Biz bu yazıda saldırının detaylarına ve nasıl olduğuna girecek değiliz. 11 Eylül saldırıları dünya tarihinde kara leke olacak bir dizi işgallerin milyonlarca insanın ölümüne ve işkence görmesine yolaçan insanlık dışı bir sürecin başlangıcı olarak anılacağını söyleyelim yeterlidir.

Bununla birlikte internet dünyasında ve kamuoyunda komplo terilerine de yer veriliyor. Bunlardan bir örneğe yer verip daha sonra gerçekte 9/11 den sonra neler olmuş onları sıralayacağım.

Ortak bilgi kaynağı özgür ansiklopedi adıyla yayın yapan wikipedia adlı internet portalında[i], 11 Eylül saldırıları ile ilgili komplo teorileri, 11 Eylül 2001 günü gerçekleşen ve 11 Eylül saldırıları olarak adlandırılan olayların sahte bayrak saldırısı olduğuna dair çeşitli komplo teorileridir. Kimi iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükûmeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu'ya ve Afganistan'a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır. New York Times gazetesi tarafından yapılan bir ankete göre her dört Amerikalıdan üçü hükûmetin 11 Eylül olayları ile ilgili doğruları söylemediğinden şüphelendiğini belirtmiştir.[ii]

Saldırıların sonrasından günümüze kadar olan süreçte, ABD içinden ve dışından çeşitli kişi ve gruplar tarafından, saldırıların Amerikan hükûmeti veya gizli servisleri tarafından düzenlendiğine dair çeşitli komplo teorileri ileri sürülmüştür. Bazı çevreler tarafından konuyla ilgili olarak başta Orta Doğu'ya yönelik bir işgal harekâtı başlatmak için gerekçe oluşturabilmek amacıyla saldırının özellikle ABD yönetimi tarafından gerçekleştirildiği teorisi başta olmak üzere çeşitli komplo teorileri ortaya atılmaktadır. Bu komplo teorilerini bir yana bırakıp son 21 yılda neler olmuş özetle belirtelim.

Öncelikle demokrasi getirme vaadi ile Afganistan işgal edilmiş, yüz binlerce insan evsiz barksız kalmış binlerce insan öldürülmüş Afganistan o tarihten bu yana sürekli bir çatışma ve savaşın etkisi altında kalmıştır. Saldırıların lideri olduğu söylenen bin Ladin denilen adamın öldürüldüğü söylense de cenazesini görmek mümkün olmamıştır. Peşinde Irak işgal edilmiş Saddam Hüseyin’in Kuveyt’e saldırması bahane dilerek başlatılan işgaller ve sorasında birmilyon insanın öldüğü ve binlerce insanın işkence gördüğü söyleniyor. Özellikle Guantanamo askeri üssü ve Ubu Gureyb hapishanelerinde yaşanan insanlık dışı uygulamalar dünya siyasi tarihine kara bir leke olarak girecek tablolardır. Elbette Yemen, Libya ve Suriye’de yaşanan insanlık dışı savaşın ve katliamların, masum insanların gördükleri zulümleri de 11 Eylül sonrası düzenin bir sonucu olduğunu söylemek mümkündür. Uzatmadan söyleyelim New Yorkta saldırıda masum üç bin (3000) insan ölmüştür bunda şüphe yok ancak bu saldırılar bahane edilerek milyonarca insan da öldürülmüştür. bunda da şüphe duyulmamalıdır.

Bugün 12 Eylül,1980 Askeri Darbesinin yıl dönümü.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren öncülüğünde yapılan ve Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 42 yıl geçti. 12 Eylül idam, insan hakları ihlalleri ve kötü muamelelerle hatırlanmaya devam ediyor.

11 Eylül, 12 Eylül - Resim : 2

11 Eylül saldırısı gerçekleştiğinde başkan Bush’a  haberi bir anaokulunda vermişlerdi. 12 Eylül 1980 de yapılan darbe ise bir tiyatroda haber verildi. 12 Eylül darbesinde ABD'nin rolü elbette yadsınmaz bir gerçek.

1974-77 yıllarında CIA'in istasyon şefliğini de yapan ve 12 Eylül'e ilişkin "Bizim çocuklar yaptı" ifadesiyle tanınan eski Ankara Büyükelçisi Paul Henze ile ilgili belgeler ortaya çıkmaya başlayınca ABD'nin 12 Eylül 1980 askeri darbesindeki rolü de belirginleşmeye başladı. 12 Eylül'ün mimarı Evren'in, dönemin ABD Başkanı Carter'a gönderdiği mektupta, "Gösterilen anlayış için minnettarlığımı ifade etmeme izin verin" satırlarıyla darbeye verilen desteğe teşekkür etmiş olması bu bağlantıyı destekler mahiyettedir.

12 Eylül askeri darbesinin toplumsal bilançosu da ağır oldu.

Darbe sonrası; resmî rakamlara göre 650.000 kişi gözaltına alındı, 230.000 kişi askerî mahkemelerce yargılandı, cezaevlerinde ise işkence sonucu 171 kişi olmak üzere yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi (24 adli suçlu, 15 sol, 8 sağ, 1 ASALA militanı) idam edildi, 1.683.000 kişi ise fişlendi. Yine resmi verilere göre sıkıyönetim süresince 348 bin kişinin pasaportu iptal edildi. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu uyarınca 14 bin 509 kamu görevlisi işten atıldı. 18 bin memur, 2 bin yargıç savcı, 4 bin polis, 2 bin subay-astsubay, 5 bin öğretmen istifaya zorlandı. 23 bin 667 dernek etkinlikten alıkonuldu. Siyasi partiler, sendikalar kapatıldı. 30 bin kişi Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakıldı. 937 film yasaklandı. Gazetecilere 3 bin 314 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 30 ton gazete ve dergi imha edildi. 650 bin kişi gözaltına alındı.[iii]

Sonuç olarak 11 Eylül ve 12 Eylül günü ve sonrasında yaşanan acı hadiseler insanlığın hayrına olmamıştır. Darbelerin hiçbir zaman iyi sonuçları olması beklenemez. Şükür ki 12 Eylül darbecilerinin 28 Şubat darbecilerinin yargılanmış ve mahkum edilmiş olması ülkemiz geleceği hakkında umutlu olmamızı sağlıyor.


[i]       https://tr.wikipedia.org/wiki/11_Eyl%C3%BCl_sald%C4%B1r%C4%B1lar%C4%B1_ile_ilgili_komplo_teorileri (Erişim tarihi: 12.09.2022)
[ii]      Sue Reid, Daily Mail, 10 Şubat 2007, s.18
[iii]     https://tr.wikipedia.org/wiki/12_Eyl%C3%BCl_Darbesi