Yaz aylarında park ve bahçelerde ölümcül kene tehlikesi! Kenelerden nasıl korunur?

Her sene olduğu gibi bu sene de park ve bahçelerde görülen keneler oldukça korkuttu. Ölümcül düzeyde etkilere yol açan kenelerden ise vatandaşlar nasıl korunabileceklerini merak etti. İşte detaylar...

Yaz aylarında park ve bahçelerde ölümcül kene tehlikesi! Kenelerden nasıl korunur?

Yıllardır yaz aylarında sık sık gündeme gelen keneler, bu sene de vatandaşların adeta korkulu rüyası oldu. Çocukları ile piknik yapmak, oyun oynamak için ormanlık alanlara, parklara ya da bahçelere giden pek çok kişi hem kendisi için hem de o alanda oyun oynayan çocuğu için endişelenmekteydi. Çok küçük boyutlarda olmalarının yanı sıra saçtıkları tehlikelerin ise oldukça büyük olması vatandaşların endişelenmesindeki teml nedendi.

Park ya da bahçede zaman geçirirken hiç anlaşılmayan şekilde bir anda yapışabilen bu keneler için ise ne yapılabileceği vatandaşlar tarafından oldukça merak edildi. Doktorlar tarafından da bu keneler tarafından sık sık uyarı yapıldığı yaz döneminde en çok merak edilenler arasında kenenin yapışması haline yapılabilecekler vardı. Peki kenenin yapışmasına karşın ne yapılabilir?

KENE YAPIŞIRSA NE YAPMAK GEREKİR?

Yaz aylarında park ve bahçelerde ölümcül kene tehlikesi! Kenelerden nasıl korunur? - Resim : 1

Kene ısırmasına karşı doktorların mutlaka yapılması gerekir dedikleri birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlar yapıldığı ve vücuttan kenenin atılması halinde herhangi bir tehlikeni durumun olmadığı da açıklamaların arasında yer aldı. Peki kene ısırması durumunda ne yapılır?

Konu ile ilgili açıklama yapan Dr. Gezer şu ifadeler ile kene ısırılığı ile başa çıkmayı anlattı; "Kene ısırması durumunda mümkünse en yakın sağlık kuruluşuna başvurup eğitimli bir sağlık personelinin keneyi usulüne uygun olarak çıkarması önerilir. Hastalık bulaşma riski kenenin vücutta kaldığı süre ile doğru orantılı olduğundan kene en kısa zamanda çıkarılmalıdır.

Vücuda yapışmış keneler, hijyen ortamı sağlanıp eldiven giyildikten sonra ezilmeden, ağızdan veya başından tutularak bir cımbız veya pens yardımıyla, vida çıkarır gibi sağa sola çevrilerek çıkarılmalı. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır"

Bu açıklamanın yanı sıra bir diğer merak edilen konu ise kenelerin yapışmaması ve ısırmaması için ne yapılabileceği oldu. Bunun üzerine de gerekli açıklamaları yapan uzmanlarda bilgiler alındı.

Yaz aylarında park ve bahçelerde ölümcül kene tehlikesi! Kenelerden nasıl korunur? - Resim : 2

KENELERDEN NASIL KORUNUR?

Uzmanlar kenenin ısırmasını engelleyecek herhangi bir özel yöntemin olmadığı açıklasa da bu durumdan korunmanın en kolay yolunun açık renkli kıyafetler giymek olduğu açıklandı. Açık renkli kıyafetlerden kolay bir şekilde görülen kenelere kısa süre içerisinde müdahe edilebilir. Bu nedenle de alınabilecek en pratik ve de işe yarayan yöntemlerden birinin açık renkli kıyafetler olduğu açıklandı.