Yatırımcıların gözü Perşembe gününde! Merkez Bankası faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu faiz kararını açıklamak üzere Perşembe günü toplanıyor. Döviz ve altında her gün yeni rekorlar kırılırken Merkez Bankası'nın alacağı faiz kararı merakla bekleniyor.

Gündem 16.11.2021 - 02:48 18.11.2021 - 13:21 Mustafa Çokyaşar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu'nu (PPK) Perşembe günü toplanıyor. Yapılacak toplantının ardından ise faiz kararı açıklanacak..

Eylül ayından beri politika faizini 300 baz puan indiren TCMB'nin faiz indirimine devam edeceği düşünülüyor. PPK'nın, enflasyondaki yükselişe ve Türk Lirası'ndaki değer kaybına rağmen gevşeme döngüsüne önümüzdeki haftaki toplantısında da devam etmesi ve politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirleyeceği öngörülüyor.

TCMB, yükselen enflasyona ve liradaki sert değer kaybına rağmen, enflasyonda yükselişe yol açan unsurların geçici olduğu öne sürerek son iki ayda 300 baz puan faiz indirdi.

Dolar/TL kuru, bugün yeni bir rekor seviye olan 10,10'a kadar yükseldi. Enflasyon ise Ekim ayında %19.89 seviyesinde gerçekleşerek yaklaşık üç yılın zirvesine yükselmişti. Böyle bir ortamda faiz indirimine gidilmesinin piyasalarda nasıl bir tepki göreceği büyük bir merak konusu.

Döviz ve altın yatırımlarınızı değerlendirirken Perşembe gününü mutlaka dikkate alın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@