Tarım ve Hayvancılık Nadasa Bırakıldı

Tarım ve Hayvancılık üzerine yazdığı makalelerle sorunları çözüm önerileriyle dile getiren sitemiz kamugundemi.com yazarı Yasin Erdem bu haftaki makalesinde Tarım ve Hayvancılığın adeta nadasa bırakıldığını yazdı.

Yasin Erdem 21.03.2019, 23:20 21.03.2019, 23:25
Tarım ve Hayvancılık Nadasa Bırakıldı

Tarım ve Hayvancılıkta artık kara günler başladı. Her üründe dışa bağımlı bir hale geldik. Türk tarımı nereden nereye geldi. Hiç kuşku yokki artık topraklarımız zorunlu nadasa bırakılacak.

Evet ekim nöbeti olarak bahsetmiyorum. Çiftçinin tarım yapma isteğinin kalmamasından dolayı tarım kötü günler yaşıyor.

Girdi maliyetleri ve ithalatla yarışamayan Türk çiftçisi, çareyi tarlaları ve besihaneleri boşaltmakta görüyor.

Pekii biz neden bu hallere düştük dersek, çiftçiyi anlayamadık. Ne istediğini ve ona uygun programlar yapamadık. Yanı başımızda ki Yunanistan’a bakarken şuan onların düştüğü duruma düştük.

Tarım da her sektörde ithalat yapılıyorsa, sektörde bir sıkıntı var demektir. Bunun önlemi alınmalı! Niçin alınmıyor? Bürokratlar bu gidaşatı neden önce sezemediler ve buna karşı önlem alınmadı?

Bu soruları sıkça sorsam da, ortada bir hasta bir tarım sektörü var ve her geçen gün daha da kötüleşiyor.

Tarlaları ve çiftlikleri bırakan çiftçi, az olsun garanti olsun diye şehir merkezlerine taşınıyor. Asgari ücretle çalışmaya başlıyor. Tarıma dayalı istihdam çökme noktasına geldi.

Bunun yerine hizmet sektöründe bir artma var. Bu hem ekonomik parametrelerin kötü duruma gelmesine, hem de tarımsal ürün azlığına yol açacaktırr.

Peki bizi ne bekliyor?

Acı bir reçetemi?

Evet. Bu artık görünüyor.

İthalat bağımlısı bir ülke olacağız. Patetesinden tutunda baklagillere kadar şuan tüm tarım kalemlerini ithal ediyoruz.

Bu yurt dışına giden para, bir planlamayla çiftçilere direk girdi desteği olarak aktarılsaydı, nasıl bir tablo olurdu?

Bunu da sizin yorumunuza bırakıyorum.

Bir an önce tarım ve hayvancılık üzerinden rant elde etmeyi bırakınız. Kişilerin selamatinden daha önemlidir, bu ülkenin selameti.

Bir ülke gıdada başka ülkelere bağımlı ise korkmak gerek. İşte bu noktada bitime hızlıca koşuyoruz demektir.

Sektör ne bekliyor?

Reel destek bekliyor. Bu yapılır mı? Evet yapılır.

Öncelik küçük aile işletmelerinden başlanmalıdır. Daha önce ki yıllara bakıldığın da Güney Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde oldukça fazla küçük aile işletmeleri vardı. Hayvancılık açısından devamlı Batı Anadoluyu, hayvancılık açısından destekliyordu. Gelinen nokta. Artık bu aile işletmeleri kalmadı.

Bilinen sebeplerden dolayı neden müdahale edilmedi. Hayvansılık sektörü büyük sermaye kesmine kaldı.

Sermaye kar marjı yüksek olan her yerde vardır. Her dezavantajı kapital sayesinde avantaja çevirirken, küçük aile işletmeleri bu girdabın içinde kayboldu gitti.

Yöneticilerin yanında selametini düşünen STK‘lar ise bu olaylar yaşanırken sessizce olan bitene baktılar.

Bu bir mesuliyettir.

Ülke selameti her şeyden çok daha önemlidir. Çünkü yaşayacak başka toprağımız yok diyoruz. Bu ülkenin vatanını seven insanlarının söylediği gibi. Sermaye çok çabuk yer değiştirir. Bizim duyduğumuz bu kaygıları elbette duymazlar.

Bir an önce toparlanıp, planlamalar yapılmalıdır. Tarım ve hayvancılık için artık kısa vadeli çözümler yerine daha sistematik orta ve uzun vadeli stratejik planlarla hedeflere ulaşılması sağlanmalıdır.

Bu planlamalar esnasında bürokratlar daha etkin ve ulaşılabilir olup ülkenin menfaatini en üst seviyede tutmaları gerekmektedir.

Siyaset kurumu tam destek verip ülkemizin tarım ve hayvancılığı için ellerinden geleni yapması gerekmektedir.

Ülkemizin kendine yeten hatta ihracat ürünlerinde tarımın üst noktalara geldiğini, bu planlama ile göreceksiniz. Yeterki istekli olalım. Tekrar çiftçi ve hayvancımızı işin başına geçirip, desteği verip mutlu ve umutlu olmalarını sağlayalım.

Bizden sonra çocuklarımıza yaşanabilir bir vatan bırakalım.

Bunun içinde tarım ve hayvancılıkta daha sistematik, planlı programlı ve disiplinli olmamız gerekir ki bu kara günlerden rahatça geçip müreffeh bir tarım söktörüne ulaşabilelim.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@