Sözleşmeli Memur Ne istiyor?

Aslında ne istedikleri belli ama niçin istedikleri ve nelerden müzdarip olduklarını 6 yıldır dile getiriyorlar.

Yasin Erdem 13.04.2019, 21:28
Sözleşmeli Memur Ne istiyor?

Aslında ne istedikleri belli ama niçin istedikleri ve nelerden müzdarip olduklarını 6 yıldır dile getiriyorlar. Muhatap bulamamalarına rağmen aşırıya kaçmadan ısrarla isteklerini dile getiriyorlar. Peki niçin seslerini duyan olmuyor acı çektikleri bir çok mevzu varken kimse el uzatıp sizin sorununuz ne diyor sorulmuyor. İşte çalışıyorsunuz daha ne istiyorsunuz mantelitesiylemi görülüyor buda başka bir bakış açısı , bilinen bu insanların yalnız kladığı sorunlarına muhattap olacak kurumlardan hiç ses gelmemesi canlarının yanmasına ve kendilerini değersiz hissetmelerine sebep oluyor. Aslında bu toplumsal bir olay fertlerin kamu nezlinde farkındalıklarını betimleyen kısa bir özet. Bu toplumun her kesiminine yayılıyor. Süreçte o kadar toplumsal beklentilere yabancı kalındıki sonuç ortada çıplak gözlede görülebiliyor.

Sözleşmeli personellerin çoğu konusun da uzman kişilerden seçiliyor. Sözleşmeli kamuya alınırken kamunun ihtiyacına münhasır hizmet yürüttüğü kollarda uzmanlık isteyen konular da sözleşmeli personel çalıştırması ile bu ihtiyacını karşılıyor. Ama sayı o kadar çoğaldı ki kamuda sözleşmeli personelin ihtiyaçları zuhur etmeye başladı bunlar aile bütünlüğü, iş güvencesi , sosyal hakların eksikliği ve buna benzer sorunlar çıktı. Bunları dile getiren sözleşmeli memur haklı olarak Anayasal haklarının da korunmasını talep ediyor. Aynı odada çalıştığı kadrolu arkadaşından eksik maaş alıp yıl sonu iş aktinin yeniden imzalaması , ailesinin kilometrelerce uzak olaması , kamu kurum ve kuruluşlarda hep aynı kariyer çizgisinde kalması gibi büyük sorunlarla karşı karşıya kalması onları incitmiştir. Birde nerde sorunlu işlerin kendilerine tevdi edilmesiyle yasal problemlerele yüzleşmesi cabası. Sabah yatağından kalktığında ailesiz işe giderken bugün nasıl bir problemle karşılacağım endişesi içinde yaşamı çekilmez hal alan bu insanlar da psikolojik mutsuzluk hat safaya çıkmıştır.

Sorunlar uzayıp giderken geçmiş dönemlerde her 2 yılda bir verilen kadro niçin 6 yıldır verilmiyor olması endişe yaratıpmaktadır. Hükümet kanadından sözleşmeli memurun feryadını duyan olmadı ve hiç bir açıklama gelmezken sözleşmeli memur yok sayıldı. Peki bu durum bürokratlar tarafından nasıl görülüp nasıl algılanıp siyaset makamına raporlama yapılırken hassasiyetler görüldümü yoksa umursanmadımı bunu bilmek gerekir. Bu uzayan bir sorun artık meclisin açılmasıyla kadro sorunu çözülüp bu insanların endişelerinin giderilmesi gerekmektedir. Memurların kurdukları STK’ların bu konuda istekli olmaları  hükümete ihtiyacın sebeplerini anlatmalıdır ki kuruluş amaçlarına göre çalışmaları sorumlu olduğu insanlara göstermeleri gerekmektedir.

Toplumun mutluluğunu kamuya zarar vermeden yapabiliyorsan bu başarılı bir yaklaşım yöneticiliktir. Kadronun kamuya zarar vermiyeceği aksine iş akışında rahatlama olacağı aşikardır. Kamuya ekonomik külfet getirmeden bir düzene koyuyorsan çalışan insanların endişelerinin yerine sevinç çığlığı bırakabiliyorsan bundan güzel mutluluk olmaz. Biz biliyoruz ki 2013 yılına kadar her 2 yılda bir kadro veren Hükümet yine bu toplumsal beklentiyi çözüp kadro sorununu çözecektir.

Meclisin açılmasıyla birlikte kadro sorunu çözülüp yasalaşmalı sözleşmeli memurun aklında çalışmaktan başka hiç bir şey olmamalıdır. Bu insanlar da bu ülkenin fertleri olduğunu unutmamalıyız. Kadronun bir an önce verilmesi temennisiyle.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@