Şirin Çoğal TEMA Ağaç Kardeşliği Projesi'ni anlattı

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin  ÇOĞAL‘’Ağaç kardeşliği’’  Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haberler 08.03.2016, 22:34
Şirin Çoğal TEMA Ağaç Kardeşliği Projesi'ni anlattı
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin  ÇOĞAL‘’Ağaç kardeşliği’’  Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İlimizde    Ağaç Kardeşliği Projesini uygulayan  Yüksel YEŞİL İlkokulu ve 75.Yıl İlkokulu’na , TEMA Vakfı tarafından  gönderilen ;Eğitim materyalleri , fidan dikim sertifikası,toprak ,mercekli gözlem kutusu,gözlem defteri,saksı, karaçam tohumu ve ağaç kartlarının   dağıtımı yapıldı.Orman işletme Müdürlüğü yetkililerinin de hazır olduğu etkinlikte, öğrencilerle birlikte yerel tohum fidanı dikimi  gerçekleştirildi.

Eğitim materyelleri  , Ekolojik Okur Yazarlık ilkeleri temelinde, İlkokul III. Ve IV. Sınıfı içine alan uzun soluklu bir program için hazırlanmıştır. Orman Ekosistemi, Yaşamın Çeşitliliği programlarıyla çocuklarımız yıl boyunca doğa eğitim programı etkinliklerine katılarak; gözlem kutusunun merceğinden doğal varlıkları yakından izleyecek, tohumunu ekecek, çimlenmesine, yaprak ve dal vermesine tanıklık  edecek, fidanının bakımını üstlenerek, Gözlem Defteri’ne duygu ve düşüncelerini yazacaktır.

Fidanlar Kasım 2016 ayında toprakla buluşacak.. Bu proje ile; öğrencilerimizin, doğa ile ilişkilerini güçlendirmelerini, deneyim yaparak öğrenmelerini sağlamak amaçlanmaktadır  “Ağaç Kardeşliği Projesi” kapsamında, programa katılan sınıflardaki her bir öğrencimiz adına Çanakkale’de oluşturulan “Adım Adım Çocuk Hatıra Ormanı”nındaki kardeşi olduğu ve sertifikasını aldığı fidanı büyümeye devam edecektir.

Ağaç Kardeşliği 2.271 öğrenciye ulaştı

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL, Adım Adım Oluşumu’na üye koşucular aracılığıyla toplanan bağışlarla hayata geçirilen Ağaç Kardeşliği isimli doğa eğitimi ve ağaçlandırma projesinden söz etti. Ağaç Kardeşliği Projesi’nin 47 ilde 60 ilçede toplam 2.271 öğrencinin katılımı ve TEMA Temsilcileri, İlçe Sorumluları ve Genç TEMA’ların destekleriyle uygulandığını vurguladı. ÇOĞAL, doğayı korumanın en etkili yolunun doğayla duygusal bağı olan, doğanın nasıl işlediğini bilen, günlük hayattaki tercihlerini doğaya göre yapan nesillerin yetiştirilmesi olduğunu söyledi.

Çocuklarımız 4.500 fidanı toprakla buluşturuyor.

ÇOĞAL, projenin çocukların doğada uygulamalar yaparak öğrenmesini ve doğayla duygu bağlarının güçlendirilmesini amaçladığını belirtti. Oluşturulacak “Adım Adım – Çocuklar Hatıra Ormanları”yla da erozyonla mücadeleye katkı sunacaklarını ifade etti. ÇOĞAL, projede bugüne kadar 2.271 çocuğa doğa eğitim programıyla ulaştıklarını aktardı. Bu çocukların kendi yetiştirdikleri fidanlar olmak üzere toplam 4.542 fidanı toprakla buluşturacaklarını söyledi.

ÇOĞAL; Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere, koşuculara, bağışçılara Yüksel YEŞİL İlkokulu 3.sınıf öğretmeni Nevriye SİLEK ‘e ve 75.Yıl İlkokulu öğretmeni Gülümser TOSUN’ a  ve okul müdürleri  Fatma KILIÇ ve Ercan AY’a   ve sevgili öğrencilerimize  teşekkür ederiz. dedi.

Bu Topraklarda Umut Yeşertmeye devam ediyoruz.

Şirin ÇOĞAL
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi

edirne tema ağaç kardeşliği
edirne tema
edirne tema
edirne tema
edirne tema
Yorumlar (1)
YUSUF ZİYA ŞAHİN 3 yıl önce
YILLIK İZİNLERİNİ ÜLKEMİZDE KULLANIP DÖNÜŞ YOLUNDA EDİRNE'DE HUDUT KAPISINDA 15 KM LİK KUYRUKLARDA BEKLEMEKTE OLAN VATANDAŞLARIMIZ. ÇÖPLERİNİ ÇEVREYE ATMIŞLAR. DUYARLI OLMALARINI SÖYLÜYORSUNUZ. NEDEN ORALARA SEYYAR WC LER SEYYAR ÇÖPLER KONMUYOR. VATANDAŞIMIZA DUYULAN SAYGI BUKADAR MI. LÜTFEN ARTIK BİRAZDA SİZLER DUYARLI OLUN. İNANIN WC İHTİYAÇLARINI YOL KENARLARINA YAPMALARI GERELTİĞİNİ DUYUYORUM. ŞAYET BU İNSANLAR BİZİM VATANDAŞIMIZ İSELER VEDE KAZANDIKLARI PARALARI ÜLKEMİZE GETİRİP HARCIYORSALAR LÜTFEN BU KONULARDA YETKİLİ BİRİMLERLE GÖRÜŞÜP BİR AN ÖNCE BUNLARA ÇÖZÜM BULUNMALI. YOKSA AVRUPA ŞEHRİ EDİRNE DEMEKLE OLMUYOR. OLACAKSAK BU KONULARA DUYARLI OLMALIYIZ. BİZ ONLARA SAYGI DUYAR ORTAMI HAZIRLARSAK İNANIYORUMKİ ONLARDA ÇEVREYE SAYGILI OLURLAR. SAYGILARIMI SUNUYORUM. İLETİŞİM TLF: 0.532.3419731
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@