Sarması eziyet olan sarma için Tokat'tan rekor girişimi 142 bin 724 adet sarma...

TOKAT'ta düzenlenecek olan 2'nci Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası öncesi, kentin önemli lezzetlerinden biri olan dolmanın tanıtımı için kent merkezinin nüfusu olan 142 bin 724 adet dolma sarılarak...

Haberler 21.04.2016, 13:08
Sarması eziyet olan sarma için Tokat'tan rekor girişimi 142 bin 724 adet sarma...
TOKAT'ta düzenlenecek olan 2'nci Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası öncesi, kentin önemli lezzetlerinden biri olan dolmanın tanıtımı için kent merkezinin nüfusu olan 142 bin 724 adet dolma sarılarak rekor denemesi yapılacak.

Tokat'ta Valilik, Belediye, Kent Konseyi ve Türkiye Aşçılar Pastacılar Konfederasyonu tarafından bu yıl 29-30 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında kentte 'Tokat mutfağı yarışıyor' etkinliği düzenlenecek. Cumhuriyet meydanında düzenlenecek olan etkinlikte kent mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini öne çıkarmak ve Anadolu mutfağına Tokat'ın yöresel yemeklerini dahil etmek planlanıyor. Tokat kebabı ve yerel yemekler olarak iki kategoride düzenlenecek olan yarışmaya çok sayıda başvurunun olması bekleniyor.

REKOR DENEMESİ YAPILACAK

Yarışmanın tanıtımı için Belediye sosyal tesislerinde program düzenlendi. Belediyeye ait Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi'nde hazırlanan çok sayıda yöresel yemek burada davetlilere sunuldu. Ayrıca kentin önemli lezzetlerinden biri olan üzüm yaprağı ile sarılan dolmanın tanıtımı için ise rekor denemesi planlandı. Kent merkezinin nüfusu olan 142 bin 724 adet dolma sarılarak hem rekor denemesi yapılacak hem de hazırlanan dolmalar yarışma günü vatandaşlara dağıtılacak. Yaklaşık bir hafta sürmesi planlanan dolmaların sarılması bugün başlarken, yaklaşık 15 kadın görev yapacak.

"KİŞİ BAŞI BİR DOLMA DÜŞÜYOR"

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yarışmanın bu yıl ikincisinin düzenleneceğini söyleyerek, "Tokat lezzette eşsiz bir coğrafyaya sahip. Altı bin yıllık geçmişe sahip bir şehrin de kendine has yemeği ve mutfağı var. Biz de bu mutfağımızı daha da tanıtmak istiyoruz. Tabi buraların dolması, yaprağı meşhurdur. Biz de bu noktada bir rekor denemesi yapıyoruz. Tokat kent merkezinin bugün nüfusu kabaca 143 bin. Biz de 143 bin adet dolma sarıp, bu dolmayı da o güne yetiştirip, pişirip Tokat'ın tamamına dağıtmış olacağız. Yani kişi başı bir dolma düşüyor. Belki herkes gelmeyebilir, ikişer ikişer, üçer üçer götürebiliriz arkadaşlar. Bu rekor denemesi Tokat'ta ilk defa yapılacak. Bu kadar dolmanın sarıldığını ben Tokat'ta hiç duymadım" dedi. Başkan Eroğlu daha sonra, dolma saran kadınların yanına oturarak ilk defa dolma sardı.

Yapraklar, numaratör yardımı ile sayılacak.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@