Mutlu evlilik için önceden eğitim şart

AİLE Terapistleri Derneği Genel Başkanı Dr. Taner Canatar, çiftlerin birbirlerini iyi tanımamaları ve evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmamaları nedeniyle evliliğe iyi bir başlangıç yapamadıklarını söyledi.

Haberler 12.08.2016, 12:02
Mutlu evlilik için önceden eğitim şart
ADANA, () - AİLE Terapistleri Derneği Genel Başkanı Dr. Taner Canatar, çiftlerin birbirlerini iyi tanımamaları ve evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmamaları nedeniyle evliliğe iyi bir başlangıç yapamadıklarını söyledi.

Evlenmeye hazırlanan çiftlerin birbirlerinden yaşam boyu sevgi, bağlılık, güven, cinsellik, neslin devamı, arkadaşlık ve benzeri birçok farklı ihtiyaçların doyurulmasını beklediğini anlatan Dr. Taner Canatar, buna karşın bazı evliliklerde kısa süre sonra sorunlar çıkmaya başladığını belirtti. Ömür boylu beraberlik için eğitimin şart olduğunu kaydeden Dr. Canatar şöyle konuştu:

"Evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanımamaları, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmamaları, eşiyle etkili iletişim kurma yollarını ve ortaya çıkabilecek sorunlarla nasıl baş edileceklerini bilmemeleri evliliğe iyi bir başlangıç yapmayı engelleyebiliyor. Bu sürecin böyle yaşanması çiftlerin iletişim teknikleri konusunda bilgi sahibi olmamalarından, sağlıklı cinselliğin nasıl yaşanacağını bilmemelerinden, anne-baba olmayı öğrenmediklerinden veya evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmeti almamalarından kaynaklanabiliyor. Bu tür evlilikler, sadece eşleri değil varsa çocukları, diğer aile bireylerini ve yakın çevreyi, yani bir anlamda toplumu da olumsuz etkileyebiliyor. Oysa ruh sağlığı yerinde ve mutlu nesiller yetiştirebilmek için sağlıklı aile ilişkilerinin önemi ve eğitimin önce evde başladığı gerçeği göz ardı edilemez." 

'EVLİLİK SABIR İŞİ'

Eskiden toplumun daha içine kapanık olduğunu anlatan Aile Terapistleri Derneği Genel Başkanı Dr. Taner Canatar şu değerlendirmeyi yaptı:
"Hayat şartlarının zorlaşmasıyla birlikte ruhsal sorunlar da arttı. Ancak diğer yandan bakıldığında aceleyle, birbirini tanımadan, aileleri tanımadan, başkalarının yorumları ve etkisiyle sırf evlenmiş olmak için evlenmek de doğru olmayacaktır. Çünkü evlilik bir sabır işidir, adımı atmak kolay, sürdürmek meşakkatlidir. Bu nedenle iyi karar vermek gerekir. Mutlu ve sağlıklı bir evliliğin yolu, evlenmeden önce bu konuda eğitim almaktır."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@