'Mucize kız' Handan Ülker, üniversitede okuyor

İZMİR'in merkez Bayraklı Belediyesi, 2.5 aylıkken safra kanallarının olmadığı anlaşılan ve bu şekilde 17 yıl yaşayan, ardından da karaciğer nakil ameliyatı olup sağlığına kavuşan Handan Ülker'e sahip çıktı.

Haberler 05.07.2016, 11:54
'Mucize kız' Handan Ülker, üniversitede okuyor
İZMİR'in merkez Bayraklı Belediyesi, 2.5 aylıkken safra kanallarının olmadığı anlaşılan ve bu şekilde 17 yıl yaşayan, ardından da karaciğer nakil ameliyatı olup sağlığına kavuşan Handan Ülker'e sahip çıktı. Bu yıl üniversite fizyoterapistlik okumaya başlayan Ülker, belediyenin kız yurdunda misafir edildi. Bu hastalıkla en uzun süre yaşayan kişi olan Ülker, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için de başvuruda bulundu.

Antalya'da yaşayan Ramazan Ülker ile Nezahet Ülker çiftinin kızları Handan Ülker'in zorlu hayat yolculuğu, doğduktan hemen sonra başladı. Henüz 2.5 aylıkken safra kanalları olmayan Handan için, doktorlar organ naklini şart koştu. Aile, yıllar boyu hastanelerden gelecek mutlu haber için bekledi. Umutlarını yitiren Handan Ülker'in hayatı 17 yaşında gelen bir telefonla bir anda değişti. Karaciğer nakli olan genç kız, kısa sürede sağlığına kavuştu.

HAYALLERİNİN PEŞİNDEN KOŞTU

Sağlığına kavuştuktan sonra hayallerinin peşinden koşan ve 20 yaşına gelen Handan Ülker, çok sevdiği İzmir'de bir vakıf üniversitenin fizyoterapistlik bölümünü kazandı. İzmir'e gelen Handan Ülker'e Bayraklı Belediyesi sahip çıktı. Birinci sınıfı başarıyla bitiren Ülker, yıl boyu belediyenin kız yurdunda kaldı.

'MUTLU BİR YIL GEÇİRDİM'

17 yıl boyunca hastalığı ile savaştığını anlatan Ülker, "Yaşıtlarımdan hem ruhsal hem de fiziksel anlamda daha fazla acı çektim. Nakilden sonra hayallerimi yaşamak istedim. İzmir benim hayalimdeki şehirdi. Buraya gelip üniversite hayatıma atıldığımda hayallerimi yaşamaya başladım. Çok mutlu bir yıl geçirdim. Öyle ki arkadaşlarımla ayrılırken ağladık. Sosyal yaşantım gayet iyi de. Yaşadığım kötü bir hastalıktan sonra hayat bana meyvelerini vermeye başladı. Hastalığım aklımın bir köşesinde. Organ naklinde her zaman bir risk var. 17 yaşıma kadar bu hastalıkla direndim. Bundan sonrada direnip, hayatımı yaşacağım. İlk okula başladığımda nerede kalacağım belli değildi. Okuldan önce Bayraklı Belediyesi'nin kız yurdu olduğunu duymuştuk. Sonra buraya geldim, başkanımızla görüştüm. Bizimle yakından ilgilenildi. Yıl boyu yurtta kaldım. Çok memnun kaldım. Aile ortamı vardı. Oda arkadaşımla çok iyi anlaştım. Belediye bana her türlü desteği sağladı" dedi.

GUİNESS'E BAŞVURDU

"Benim hastalığımda dünyada 11 yaşını geçmiş çocuk yok" diyen Ülker, "Bir tek ban varım. 17 yaşına kadar yaşadım ve karaciğer nakli oldum. Biz de Guiness Rekorlar Kitabı'na başvurduk ve sonuç bekliyoruz" diye konuştu. Aynı hastalıkla boğuşanlara da moral veren genç kız, "İnsan içinde umut ve mutluluk olduğu sürece aşılmayacak engel yok. Umudunuz varsa kötü bir hastane odasında bile hayat size çok güzel şeyler sunabiliyor. Sakın pes etmeyin" dedi. Ülker, bu süreçte babası Ramaz Ülker'in kendisine büyük bir destek verdiğini de ifade ederek, "İyi ki babam var. Eğer o olmasaydı şuanda bu dünyada olamazdım" diye konuştu.

ÖRNEK GÖSTERDİ

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Handan'ın yaşam mücadelesiyle herkese örnek olduğunu belirterek, "Sevgili Handan bizlere bu hayatta başımıza ne gelirse gelsin pes etmememiz gerektiğini hatırlattı. Yaşam mücadelesiyle örnek oldu. Azmetti ve üniversiteli oldu. Kendisini kız yurdumuzda misafir ettik. Memnun kalması bizi ayrıca mutlu etti. Kendisine yaşamı boyunca başarılar diliyorum" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@