Güldüren şikayetler Kedim şişman çıkınca....

TÜRKİYE'de hastane, havayolu ve otel sektörlerinden hizmet alan yerli müşterilerin internette paylaştıkları şikayetler Yaşar Üniversitesi akademisyenlerinin araştırma konusu oldu.

Haberler 04.04.2016, 12:27
Güldüren şikayetler Kedim şişman çıkınca....
TÜRKİYE'de hastane, havayolu ve otel sektörlerinden hizmet alan yerli müşterilerin internette paylaştıkları şikayetler Yaşar Üniversitesi akademisyenlerinin araştırma konusu oldu.

Yüzlerce şikayetin incelendiği araştırmada 'doktor nasırım için MR tetkiki istedi', 'kedim şişman çıkınca kargoya verdiler', 'odamdan kurbağa çıktı', 'otelde ordu disiplini vardı' gibi hem güldüren hem düşündüren şikayetler ortaya çıktı.

Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç ile Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferika Özer Sarı, Türkiye genelinde hizmet veren özel hastaneler, özel havayolu şirketleri, otel ve tatil köyü işletmelerine yönelik gerçekleştirilen binin üzerinde elektronik şikayeti inceledi. Müşterilerin şikayetlerini firma ve şirketlere iletebilmesini sağlayan, 2 milyonun üzerinde üyeye sahip popüler bir web sitesinde bir yıl boyunca paylaşılan şikayetlerin içeriğini ve yüzde kaçının cevaplandırıldığını araştıran akademisyenler, erkeklerin kadınlara göre daha yüksek oranda şikayette bulunduklarını tespit etti.

ŞİKAYETLERE KARŞI EN DUYARLI HASTANELER

Elektronik şikayetlerin doğru değerlendirilmesine dikkat çekmek amacıyla yapılan araştırmada müşterilerden gelen şikayetlere en çok hastaneler, en az da otel ve tatil köyleri tarafından yanıt verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Ferika Özer Sarı, “Yaptığımız araştırmada otel ve tatil köyüne yönelik 397 şikayetin sadece 8'ine olumlu, 3'üne standart, 2'sine de müşterinin haksızlığını belirten olumsuz cevap verilmiş. Yani 384 şikayet cevapsız kalmış. Hastanelere yönelik 316 şikayetin 97'sine olumlu, 142'sine standart, 47'sine olumsuz cevap verilmiş. 30 şikayet de cevapsız kalmış. Havayollarına yönelik 299 şikayetin ise 42'sine olumlu, 100'üne standart, 65'ine olumsuz cevap verilmiş. 92 şikayet ise yanıtsız kalmış. Otellere yönelik şikayetlerin başında yiyecek-içecek, oda ve genel temizlik, havayollarına yönelik şikayetlerin başında personelin iş becerisine yönelik yetersizlikler, bagaj ve geri ödeme talepleri, hastanelere yönelik şikayetlerin başında ise soruların cevapsız bırakılması, tepkisizlik ve personel kabalığı yer alıyor. Hastaneler ve havayolu şirketleri elektronik şikayetleri değerlendirme konusunda otel işletmelerine göre çok daha başarılı. Ama her üç sektör için de bu oranın yüzde 100'lere ulaşması şart" dedi. İnternet üzerinde cevapsız bırakılan şikayetlerin işletmelerin itibarını azaltabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Özlem Aşman Alikılıç ise firmalarda sosyal medyayı yöneten kişilerin istihdam edilmesi gerektiğini söyledi. Alikılıç, “Günümüzde müşteriler, satın aldıkları ürün veya hizmet sonrası bir sorunla karşılaşınca şikayetlerini on-line ortamda dile getirmeye başladılar. Geleneksel olarak yapılan şikayetler kurumla müşteri arasında kalırken elektronik şikayetler yüzlerce kişiye ulaşabilir. Yani elektronik şikayetler çok daha tehlikelidir ve işletmelerin itibarını azaltabilir. Bu nedenle işletmeler şikayetleri yüz yüze çözme konusunda gösterdikleri hassasiyeti elektronik ortamda da göstermeliler. İşletmelerin on-line şikayet sistemiyle ilgili bir ekip kurmaları şart" dedi.

HASTANE ŞİKAYETLERİ

Araştırmada yer alan bazı şikayetler şöyle: *Hastane önemli teşhisi benden sakladı Burun ameliyatı için yapılan tahliller sonucu hepatit B taşıyıcısı olduğum ortaya çıktı. Doktorlar, “kan değerleriniz yüksek ama ameliyat olmanıza engel değil" diyerek hayatımla ilgili önemli bir hastalığı benden gizledi. * 3 gün tahlil sonucu bekledim meğer tahlillerim kaybolmuş Tahlil sonucum için 3 gün boyunca bekledim ve laboratuvardan aldığım cevap “üzgünüm ama kültürünüz çalışılmamış" oldu. *Diş hekimi çocuğuma bağırarak korkuttu 5,5 yaşındaki çocuğuma bağırarak tedavi eden diş hekimi yüzünden çocuğum uzun süre gözlerini kırparak konuştu. * Eşim rahatsızlandı, 'tuzlu ayran verin geçer' dediler Eşim rahatsızlanınca sağlık mobil hizmetini aradık. Verdikleri cevap “eşinizin tansiyonu düşmüştür, tuzlu ayran içirin ve ayaklarını havaya kaydırın" oldu. *Nasır için MR istendi İltihaplanan nasır için hastaneye gittim. Uzman doktor hiçbir açıklama yapmadan bunun nasır olup olmadığından emin olmak için MR istedi. * 3 bin lira verdim hala kelim Saç ekiminin üzerinden 1 yıl geçti. 3 bin TL para verdim ve hala kelim. * Anneme kaba davranan doktordan şikayetçiyim Annemin ayak parmağını muayene eden cerrah önce annemin ayakkabısını çıkarttırarak pis zemine bastırdı. Sonra ayakkabısı ile annemin ayak parmağını dürtmeye başladı ve bu parmağı alırız olur biter dedi.

HAVAYOLU ŞİKAYETLERİ

* Hurmalar getirilmedi Umre kafilesinde bulunan 250 kişinin zemzemleri ve hurmaları fazla ağırlık gerekçesiyle yüklenmediği için getirilmedi. Eve gelen misafirlere hurma ve zemzem yerine şeker ve bir bardak su ikram ediyoruz. * Rötar var para yok Rötar başına 50 TL ödendiği yazdığı için nitelikli bilet uygulamasından bilet aldım. Ancak uçak 3 saat 20 dakika rötar yapmasına rağmen paramı alamadım. * Kayıp bagajımdan 3 aydır haber yok İstanbul Lefkoşa uçuşu sırasında kaybolan bagajımdan 3 aydır haber yok. * Reklamlardan sıkıldım Uçakta 1 saat boyunca aynı müzikler ve aynı reklamlar dönüp duruyor. 5 dakika uyumaya çalışsak uyuyamıyoruz. * Kedim şişman çıkınca kargoya verdiler Evcil hayvan ile yolculuk edebileceğinizi söyleyip hayvan taşıma sepetiyle birlikte bunu 5 kilo ile sınırlandırdılar. Bu yüzden sepetiyle birlikte 6 kilo eden kedimi kargoya attılar. * Tekerlekli sandalye için ücret istendi By-pass olan babamın yanında raporu olmadığı için tekerlekli sandalyenin temini için 25 TL para istediler.

OTEL VE TATİL KÖYÜ ŞİKAYETLERİ

Odamdan kurbağa çıktı Otele geldik, kapalı çıktı Otelde ordu disiplini vardı Büyük havuz sandık, 1.40 metre çıktı Patron köpeklerini üzerimize saldı Bağışıklık sistemimiz güçlendi  FOTOĞRAFLI  
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@