Down sendromlu Serkan, müzikle hayata tutundu

BURSA’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, down sendromlu olmasına rağmen hiçbir zaman hayata küsmeyen 19 yaşındaki Serkan Şahin, sanatla hayata yeniden tutundu. Yıldırım’da yaşayan Sevilay ve Şenol Şahin çiftinin çocukları...

Haberler 08.07.2016, 14:12
Down sendromlu Serkan, müzikle hayata tutundu
BURSA’nın merkez Yıldırım İlçesi’nde, down sendromlu olmasına rağmen hiçbir zaman hayata küsmeyen 19 yaşındaki Serkan Şahin, sanatla hayata yeniden tutundu.
Yıldırım’da yaşayan Sevilay ve Şenol Şahin çiftinin çocukları olarak, down sendromlu doğan Serkan Şahin, hayatının büyük bir bölümünü yalnızlık içinde evde geçirdi. Doğuştan gelen kalıtsal rahatsızlığının yanı sıra işitme engelli de olan Serkan, bu nedenle ne okula gidebildi, ne de mahallede arkadaşlarıyla birlikte oynayabildi. 19 yıllık hayatındaki dönüm noktası ise Yıldırım Belediye Başkanı Ak Parti’li İsmail Hakkı Edebali ile tanışması sayesinde oldu.
Yıldırım Belediyesi saha ekiplerinin mahalle ziyaretleri sırasında çocuğunun sosyal aktivitelerde yer almasını isteyen Serkan’ın annesi Sevilay Şahin bu konuda belediye personelinden destek istedi. Durumun kendisine iletilmesi üzerine aileyi evlerinde ziyaret eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Serkan’a yardım elini uzattı. Serkan Şahin, Başkan Edebali’nin yönlendirmesi ve desteği ile Müzik Akademisi’nde sanat eğitimine başladı. Ritim ve vurmalı çalgılar eğitimi alan Serkan Şahin, haftanın iki günü gittiği akademide artık hem enstrüman çalıyor, hem de arkadaşları ile bir araya gelerek sosyalleşiyor. Aldığı müzik eğitimi sayesinde Serkan Şahin’in kişisel gelişiminde gözle görülür farklılıklar olduğunu belirten annesi Sevilay Şahin, “Müzik Akademisi’ne başladıktan sonra Serkan’ın agresifliği önemli ölçüde azaldı. Daha sakin, daha uyumlu oldu. Onun mutluluğunu gözlerinden fark ediyoruz. Serkan Müzik Akademisi’ndeki derslerine büyük bir sevinçle gidiyor. Bir annenin çocuğunun mutluluğunu görmekten daha büyük bir beklentisi yoktur. Bu konuda bize yardımcı olan çocuğumuzu mutlu etmek için Serkan’la kendi çocuğu gibi ilgilenen Başkan Edebali’ye çok teşekkür ederiz” diye konuştu. 

‘BAŞKANIMIZ ZOR ZAMANIMIZDA YANIMIZDA OLDU’

Serkan’ın yaşı büyüdükçe bakımının daha zorlaştığını söyleyen baba Şenol Şahin de, “Sokakta maalesef down sendromlu çocuklara karşı bir önyargı var. Bunun zorluklarını Serkan’la birlikte biz de çok yaşadık. Özel çocuklar oldukları için özel ilgiye ve desteğe ihtiyaçları var. Böyle bir zamanda Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali bizim derdimizle dertlenip çözüm üretti. Bize sadece yol göstermedi, Serkan’ı Müzik Akademisi’ne kaydettirdi, onun durumuyla yakından ilgilendi, makamında ağırladı. Yakın ilgisinden ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.

‘EN BÜYÜK MUTLULUĞUMUZ

Serkan Şahin’in hayata sanatla yeniden tutunmasının dezavantajlı gruplara yönelik hizmet politikalarının ne derece önemli olduğunu bir göstergesi olduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de, “İlçemiz nüfusunun yüzde 13’lük kısmını engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Serkan içlerinden sadece bir tanesi. Ama onun hayata tutunma azmi tüm kardeşlerimize örnek olmalı” ifadelerini kullandı.
Yıldırım’da engellilere yönelik geliştirilen projelere de değinen Başkan Edebali, “Müzik Akademisi’nde yapmış olduğumuz faaliyetler, engellilerimiz ve aileleri için bir umut ışığıdır. Ayrıca Engelsiz Mutfak ve Engelsiz Masa ile dezavantajlı kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırarak hayata bağlanmalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de ilk olacak Engelsiz Yaşam Merkezi ile engellilerin dört duvar arasından çıkarak hayatın her alanında var olduklarını göstereceklerini de belirten Başkan Edebali, “12 bin metrekare alanda engellilerin rehabilite edileceği, meslek sahibi olacağı ve maddi gelir sağlayacağı merkez, vizyon projelerimiz arasında yer alıyor” dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@