Doğu Karadeniz’de yaylalara göç başladı

DOĞU Karadeniz’de havaların ısınmasıyla birlikte alçak kesimden yaylalara göç başladı. Ordu ve Giresun'un kırsal kesiminde terör operasyonu sürerken, besicilerin büyük ve küçükbaş hayvanlarıyla güvenli...

Haberler 10.05.2016, 15:15
Doğu Karadeniz’de yaylalara göç başladı
DOĞU Karadeniz’de havaların ısınmasıyla birlikte alçak kesimden yaylalara göç başladı. Ordu ve Giresun'un kırsal kesiminde terör operasyonu sürerken, besicilerin büyük ve küçükbaş hayvanlarıyla güvenli biçimde yaylaya ulaşması içinde güvenlik güçleri yayla yolunda tedbirleri artırdı.

Ordu ve Giresun’da alçak kesimdeki köylerden 2 bin rakımlı Çambaşı ve 3 bin rakımlı Karagöl Yaylası'na göç başladı. Aileleri ile birlikte yaz mevsimini yaylalarda geçiren besiciler, koyun ve büyükbaş hayvanlarıyla yola koyuldu. Besiciler, sürüleriyle yürüyerek günde ortalama 30-60 kilometre yol kat ediyorlar. Besicilik yaparak geçimini sağlayan evli ve 3 çocuk babası 40 yaşındaki Yusuf Aydınhan, şöyle dedi:

"Koyunlarım ve ücret karşılığında yaylada besleyeceğimiz bize katılan yaklaşık 650 koyunla yola çıktık. Ordu ve Giresun’un yaylalarında yaz boyunca koyunlarımızı otlatacağız. Çobanlık bizde dede mesleği. İki yardımcı çobanla bu sezonu da güzel geçireceğiz inşallah. 7 köpek de kurt ve yabani hayvanlardan koyunları korumak için sürekli sürünün yanında olacak. Sahilden gece gündüz yürüyerek sürüyle birlikte 3 bin rakımlı yaylaya 2-3 günde ulaşmayı hedefliyoruz."

Yaylaya besicilerin göçü sürerken Ordu ve Giresun'un kırsal kesiminde terör operasyonu sürdüren güvenlik güçleri de yayla yollarında önlem aldı. Jandarma ve Özel Harekat Timleri bölgede akrep ve kobra adlı zırhlı araçlarla sürekli devriye gezerek besicilerin güvenli bir şekilde köylerden yaylalara ulaşması için denetimlerini sürdürüyor.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@