Didim sahilinde ölü caretta bulundu

AYDIN'ın Didim İlçesi'nde, deniz kıyısında, telef olmuş bir 'caretta caretta' cinsi deniz kaplumbağası bulundu. Fevzipaşa Mahallesi Adnan Menderes Üniversitesi Didim Yerleşkesi sahilinden geçen Erkan Varan, kıyıda telef olmuş bir 'caretta...

Haberler 05.03.2016, 15:19
Didim sahilinde ölü caretta bulundu
AYDIN'ın Didim İlçesi'nde, deniz kıyısında, telef olmuş bir 'caretta caretta' cinsi deniz kaplumbağası bulundu.

Fevzipaşa Mahallesi Adnan Menderes Üniversitesi Didim Yerleşkesi sahilinden geçen Erkan Varan, kıyıda telef olmuş bir 'caretta caretta' gördü. Bunun üzerine durumu, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'ne (EKODOSD) bildirildi. Olay yerine gelen EKODOSD yetkilileri, 105 santim boyundaki carettayı inceledi. Herhangi bir kesi ya da darbe izine rastlamadı. Ölen deniz kaplumbağasının lodosla birlikte Mandayla körfezinden geldiği tahmin ediliyor.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, caretta carettanın kuyruk bölümünde bir deliğin bulunduğunu ayrıca burada yeşil naylon ip parçalarına rastlandığnı söyledi. Balık çiftliklerinin yoğun olduğu körfezin koylarına gidildiğinde halatlar, naylon torbalar, poşetler ve plastikler gibi her türlü atıkla dolu olunduğunun görüleceğini ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Özellikle Kazıklı Körfezi'nin güney sahillerinde yoğun bir çevre kirliliği oluşmuştur. Denize ve çevreye atılan bu atıklar, hem kıyı kirliği yaratmakta, hem de deniz kaplumbağaları ve kuşlar gibi birçok canlının yaşamını tehdit etmektedir. Doğduğunda 6 santim gelen bu canlıların, binde 3-5 tanesi ancak bu ölen caretta carettanın büyüklüğüne ulaşabilmektedir. Nesillerini devam ettirmeleri açısından herkesin gerekli duyarlılığı göstermesi, özellikle denizlerimizin temiz tutulması çok önemlidir" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@