Darbe konuşmaları çocukları olumsuz etkiliyor

MERSİN'de Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, darbe girişimi sonrası halk arasında konuşulan felaket senaryolarının en çok çocukları olumsuz etkilediğini, o nedenle darbeyle ilgili konuşmaların çocukların...

Haberler 30.08.2016, 11:59
Darbe konuşmaları çocukları olumsuz etkiliyor
İbrahim MAŞE (DHA) - MERSİN'de Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, darbe girişimi sonrası halk arasında konuşulan felaket senaryolarının en çok çocukları olumsuz etkilediğini, o nedenle darbeyle ilgili konuşmaların çocukların olmadığı ortamlarda konuşulması gerektiğini söyledi.

Felaket senaryolarının çocuklar üzerinde duygusal ve davranışsal bozukluklar yarattığını ifade eden Yanardağ Çelik, elektrik kesildiğinde dahi çocukların darbe olacağı düşüncesine bürünüp korkuya kapıldığını belirtti. Çelik, bu nedenle yetişkinlerin kendi aralarında kurduğu felaket senaryolarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

'KORKU DOLU FİKİRLER ÜRETEBİLİRLER'

Son zamanlarda artan şiddet olayları ve yaşanan darbe girişiminin yetişkinlerden çok çocukları olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Çelik, şöyle devam etti.
"Sosyal medyada yaralılar, ölüler, şiddet içerikli fotoğraflar o kadar sınırsız yayınlanıyor ki bu olumsuz içerikli görüntüler çocukların bunları yıllarca hatırlayıp olumsuz etkileri altında kalmasına duygusal ve davranışsal sorunlar yaşamasına sebep olacaktır. Örneğin tekrar tekrar izledikleri bir olayın kendi ailelerinin de başına gelebileceğini düşünüp kaygı duyabilmekte ve kendilerine göre korku dolu fikirler üretebilmektedir. Anne babalar olarak bize düşen televizyon gazete, özellikle sosyal medya kullanan Facebook ya da Twitter hesapları olan çocukların neler izlediğini düzenli olarak takip etmektir. Çocukların yanlarında onları korkutacak haber ve konuşmalardan kaçınılmalıdır."

'ELEKTRİK KESİLDİ DARBE Mİ OLACAK?'

Yetişkinlerin, darbeye ilişkin kendi aralarında kurduğu felaket senaryolarına dikkat etmeleri ve çocukların bunları duymaması gerektiğini ifade eden Çelik, şunları söyledi.
"Darbe olsaydı bunlar olacaktı, elektrik kesilecekti su kesilecekti ve benzeri gibi hikayeler çocuklar tarafından algılandığında en ufak bir normal değişiklik bile onları kaygılandırabilir. 'Elektrik kesildi şimdi darbe mi olacak?', 'Su kesildi annemin babamın başına bir şey mi gelecek?' gibi kaygılar oluşturmasına sebep olur. Bu nedenle biz yetişkinler kendi aramızda konuşurken bile çok dikkatli konuşmalıyız, kullandığımız cümleleri çok özenle seçmeliyiz. Çocukların olmadığı ortamlarda konuşmaları gerekiyor. Panik havasının ve felaket senaryolarının çocuklar üzerinde kaygı bozukluğu etkileri olabilir, çocuk tırnak yemeye ve alt ıslatmaya başlayabilir. Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösterebilir."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@