Cansu Kaya'nın ölüm anı 3 boyutlu animasyonla canlandırılacak

MUĞLA'nın Ortaca İlçesi'nde 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın ölümüyle tutuklu sanıklar 25 yaşındaki N.D. ve 18 yaşındaki M.P.Ç.'nin yargılanmasına devam edildi. M.P.Ç.'nin avukatı Coşkun Demir,...

Haberler 04.03.2016, 13:42
Cansu Kaya'nın ölüm anı 3 boyutlu animasyonla canlandırılacak
MUĞLA'nın Ortaca İlçesi'nde 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın ölümüyle tutuklu sanıklar 25 yaşındaki N.D. ve 18 yaşındaki M.P.Ç.'nin yargılanmasına devam edildi. M.P.Ç.'nin avukatı Coşkun Demir, Kaya'nın kaza sonucu öldüğünü belirterek, dosyadaki deliller ışığında ölüm anına ilişkin ihtimallerin 3 boyutlu animasyonla canlandırılarak mahkeme heyetine sunulacağını söyledi.

Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'nde garson olarak çalıştığı restorandan geçen yıl 14 Haziran'da, mesai bitimi ayrılan ve bir daha haber alınamayan Cansu Kaya'nın 3 gün sonra Dalyan Kanalı Çandır Geçişi mevkisinde su yüzeyinde cesedi bulundu. Genç kız 17 Haziran'da toprağa verilirken, olayın aydınlığa kavuşturulması için özel ekip kuruldu. İşyeri ve mobese kameraları incelenirken, Kaya'nın son olarak Dalyan'daki restoranda garson olarak çalışan N.D. ve lise öğrencisi M.P.Ç. ile Maraş Mahallesi Sağlık Ocağı Sokağı'nda yürüdüğü görüldü. Bunun üzerine iki şüpheli gözaltına alındı. Tutuklanan N.D. ve M.P.Ç. hakkında ömür boyu hapis istemiyle Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Davanın 5'inci duruşması Fethiye Adliyesi'nde bugün yapıldı. Duruşma öncesi adliye önünde polis tarafından kontrol noktaları kurularak, güvenlik önlemi alındı. Duruşmaya tutuklu sanıklar N.D. ve M.P.Ç. ile Cansu Kaya'nın babası Osman, ablası Burcu Kaya ile sanık ve müşteki avukatları katıldı.

RAPOR GELMEDİ

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ogün Ahmet Tepe, Cansu Kaya'nın ölüm nedenine ilişkin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na yeniden incelenmesi için gönderilen raporun halen gelmediğini söyledi. Duruşmada olay sonrası sanık N.D.'nin cinayeti işlemiş olma ihtimaline ilişkin telefonda mesajlaşmalar yaptığı belirtilen 28 yaşındaki Şahin Erol ile 19 yaşındaki İpek Köklü tanık olarak dinlendi. Şahin Erol, çevreden duydukları bilgiler ışığında Köklü ile telefonda mesajlaştığını, N.D.'nin cinayeti işlememiş olduğuna dair görüşünü paylaştığını söyledi.

TANIK HEYECANLANINCA KONUŞMAKTA ZORLANDI

İpek Köklü ise olay sonrası sosyal paylaşım sitesinde N.D. hakkında yazdığı argo tabirler ve suçlayıcı kelimeler nedeniyle tepki gördüğünü söyledi. N.D.'nin kız arkadaşı Pınar Keskin'in kendisini aradığını anlatan Köklü, "Pınar bana telefonda, 'N.D.'nin cinayet işlemiş olabileceğine inanıyor musun? Serbest kalınca hepiniz göreceksiniz. Ayrıca sana hakaret davası açacağım' dedi. Yaptığım tüm konuşmalar, çevreden duyduğum kulaktan dolma bilgilerdir. Başka bir şey bilmiyorum" diye konuştu.

Cansu Kaya'nın avukatları telefon mesajlarında kesin ifadeler kullanan Köklü'nün mahkeme heyetine çelişkili ifadeler verdiğini belirterek, hakkında 'yalancı şahitlik' suçundan dava açılmasını istedi. Mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

KAYA'NIN ÖLÜMÜ 3 BOYUTLU ANİMASYONLA CANLANDIRILACAK

M.P.Ç.'nin avukatı Coşkun Demir ise Kaya'nın ölümü sonrası Muğla Adli Tıp Kurumu'ndan alınan ve olayın cinayet olduğunu yansıtan raporun skandal olduğunu kaydetti. Kaya'nın cesedini inceleyen doktorun bilgisiz, tecrübesiz ya da artniyetli olduğuna inandıklarını belirten Demir, hiçbir maddi delile dayanmayan ve üst kurullar tarafından çürütülen rapor nedeniyle müvekkilinin 9 aydır tutuklu olduğunu söyledi. Maddi deliller ışığında olayın aydınlatılması için Kayseri Erciyes Üniversitesi'nden 2 araştırma görevlisi ile görüştüklerini anlatan Demir, “Araştırma görevlileri dosyada yer alan deliller ışığında Kaya'nın ölüm şekline ilişkin 3 ayrı ihtimali 3 boyutlu animasyon şeklinde hazırlayacak. Bu animasyonu mahkeme heyetine sunmak ve izlettirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor" dedi.

AVUKATLARIN ATIŞMASINA MAHKEME BAŞKANI MÜDAHALE ETTİ

Yargının sürüncemede bırakıldığını ve davanın gereksiz konular ve tanıklar dinlenerek uzatıldığını sözlerine ekleyen Demir, adalet istediklerini belirtti. Demir'in sözlerine tepki gösteren mahkeme başkanı Ogün Ahmet Tepe, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporu beklediklerini aktararak, yargılamanın bu nedenle uzadığını vurguladı. Bu sırada Cansu Kaya'nın avukatları ile Demir arasında yaşanan atışmaya müdahale eden Tepe, söz vermeden konuşan avukatı salondan çıkaracağını söyledi. Söz verilen sanıklar da avukatlarının beyanlarına katıldığını söylemekle yetindi.

Mahkeme heyeti İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporun beklenmesi için duruşmayı 15 Nisan tarihine ertelerken sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

ADLİYE ÖNÜNDE PROTESTO GÖSTERİSİ

Duruşmanın ardından adliye önünde toplanan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Fethiye Kadın Platformu ve Fethiye Özgür Kadın ve Yaşam Derneği protesto gösterisi yaptı. Ellerinde Cansu Kaya'nın fotoğrafları ile 'Kadın katillerine indirim uygulanmasın' yazılı pankart ve 'Cansu'nun hesabını soracağız' yazılı dövizler taşıyan protestocular, 'Erkek adalet değil, gerçek adalet', 'Kadın cinayetine indirim yok' sloganları attı. Osman Kaya da protestoda kızının fotoğrafını taşıdı.

KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@