Yarın başlıyor: 18 yaş üzeri herkes 3. doz Biontech aşısı olabilecek!

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından yazılı bir açıklama yaparak 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşların yarından itibaren hatırlatma dozu aşılarını yaptırabileceğini duyurdu.

Gündem 10.11.2021 - 21:45 10.11.2021 - 21:45 Mustafa Çokyaşar

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Video konferans yöntemiyle yapılan toplantının gündeminde aşılama çalışmaları ve yerli aşı Turkovac vardı.

Toplantı sonrasında Bakan Koca, yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Bakan Koca, yarından itibaren 18 yaş üzeri herkesin üçüncü doz aşısını yaptırabileceğini duyurdu.

Açıklamada hatırlatma dozuyla ilgili şunlar kaydedildi:

"Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyurucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabilecek."

Turkovac aşısı ile ilgili 2 bin gönüllüye ulaşıldığını belirten Koca, hala bin gönüllüye daha ihtiyaç olduğunu belirtti. Koca, "18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum" diyerek çağrıda bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@